Dureri abdominale acute

Boli intestinale

Postata de ramtibel cu 13 ani in urma.

Buna ziue, de aproape 5 luni am dureri abdominale acute, cu precadere in partea dreapta sau in partea stanga, in abdomenul inferior. Alaturi de aceste dureri mai am balonari acute, arsuri, rareori greata, crampe, senzatia de scaun neterminat, senzatia de a merge la noi chiar si dupa ce am fost, iar acum cand mananc am senzatia ca alimentele se opresc inesofag. Nu am durere la inghitire si nici scaun cu sange, diaree sau constipatie. Am facut numeroase investigatii, la sange scaun si urina si ecografie. Toate analizele sunt foarte bune. doctorul a spus ceva de colon iritabil dar fara prea multa convingere. Am luat tratament, cu espumisan si spasmomen, dar fara o ameliorare vizibila. Intrebarea mea este daca nu cumva sufar de ceva mai grav si nu de colon iritabil.

Raspunsuri (3)

Dr. Stefan Tuca

acum 13 ani

Buna ziua,

Din punctul meu de vedere, pentru a cauta un substrat lezional al starii dumneavoastra cred ca ar fi util sa faceti o endoscopie digestiva superioara, si o colonoscopie.Deci, luati legatura cu un medic gastroenterolog care sa va faca aceste doua investigatii..

Numai bine!

dr.Stefan Tuca

www.stefantuca.ro

ramtibel

acum 13 ani

In primul rand va multumesc pentru raspuns, in al doilea rand am fost la medic gastroenterolog iar in urma analizelor efectuate a spus ca dumnealui nu ar vrea sa ma chinuie cu aceste investigatii ac***a in vedere rezultatele bune ale celorlalte analize si a varstei de 24 de ani. Dumneavoastra le considerati necesare si ce parere aveti despre video capsula?

Florica

acum 10 ani

Am dureri abdominale cronice dese si roata ma doare ce medicament sa iau