durere de stomac

Boli intestinale

Postata de adriana281136329 cu 12 ani in urma.

buna ziua, ma numesc adriana si am 25 de ani si de vreo 2 zile ma doare stomacul iar dupa ce mananc mai tare, in prima zi m-a durut mai tare nu am putut sa mananc nimic nici macar sa beau apa, si m-am durut si in capul pieptului , durerea fiind apasata si parca imi taia respiratia, tot in prima zi am avut si varsaturi si am si scaunul moale, a doua zi m-a mai lasat durerea dar tot mai este un pic, cu aceleasi simptome durere de stomac, in capul pieptului, scaun moale dar fara varsaturi. am luat omez dar nu imi trece deloc. mentionez ca atunci cand aveam 12 ani am avut gastrita dar doar cu durere de stomac fara alte simptome, si imi trecuse intr-un an. va rog frumos sa imi spuneti ce as putea sa am. va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa va adresati medicului curant, pentru examinarea clinica, eventual investigatii suplimentare (o endoscopie digestiva superioara, tranzit baritat). Poate fi indicat un tratament cu antiacide, inhibitori de pompa de protoni( omeprazolum, esomeprazolum, pantoprazolum), citoprotectoare (sucralfatum)