durere de fiere

Boli intestinale

Postata de zihar cu 10 ani in urma.

Buna ziua , ma numesc Cristina , am 38 ani , am o durere in partea dreapta a abdomenului de 2 zile , intai am vomat , om avut o durere de stomac iar acum m-am ales cu o durere in partea dreapta de la coasta pana jos la ovar , mentionez ca in urma cu un an am efectuat o operatie de fibrom uterin . va rog , sa-mi raspundeti cat mai urgent . Multumesc.

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

simptomele pe care le descrieti par intr-adevar sa fie legate de vezica biliara. ati avut varsaturi amare, gust amar dimineata, eventual reflux amar? simptomele au aparut dupa o masa bogata in grasimi (maioneza, oua, prajeli)?

ar fi indicat sa faceti o ecografie abdominala sa vedeti daca aveti litiaza (pietre), pana atunci sa tineti un regim alimentar fara grasimi

o durere biliara nu ar trebui totusi sa dureze cateva zile, aveti cumva si febra? daca da, e posibil sa fie o colecistita acuta si sa fie necesar un tratament antibiotic, cu colecistectomie la distanta

o durere biliara iradiaza insa de obicei in umar, dumneavoastra spuneti ca merge in jos.. apendicita ati avut? dar ar trebui din nou, sa aveti si febra

daca durerea e localizata la nivelul spatelui si coboara pana la ovar, nu este exclus sa aveti o colica renala (varsaturile pot aparea si in astfel de cazuri)

ecografia abdominala ar vedea atat litiaza biliara cat si cea renala

pentru dureri incercati sa luati no-spa

multa sanatate!