Durere abdominala in dreapta

Boli intestinale

Postata de andrei183130618 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Acum 5 saptamani am inceput sa acuz dureri mai mult sacaitoare decat acute in partea dreapta a abdomenului. Ma doare uneori imediat sub coasta, coboara si in jos eventual si inspre buric sau spate. De frica ca as avea apendicita am fost imediat la doctorul de familie care m-a palpat in fel si chip (concluzionand ca nu e apendicita) si mi-a recomandat sa fac o ecografie abdominala generala. Medicul internist care mi-a facut ecografia a zis ca apendicul nu este inflamant (desi stiam ca pe ecografie nu se poate vedea cu siguranta apendicul) dar ca am o piatra la rinichiul stang de 1 cm si ca durerea din dreapta probabil provine de la o indigestie. Am fost sa consult un urolog si mi-au gasit la eco si pe partea dreaptea pietricele in numar de 3 pe care am reuist sa le elimin. Problema este ca desi acum nu se mai vede nici o piatra eco si radiografic tot mai am dureri in partea dreapta. Acestea se accentueaza mai mult cand stau jos pe scaun la birou. Tot cand stau jos simt ceva o umflatura in zona dintre buric si sold. Alte simptome sunt faptul ca ma balonez ft mult si am scaun moale. Ar putea fi totusi apendicita?

Raspunsuri (4)

luminita270

acum 9 ani

Simptomele pe care le subliniezi indica o colica biliara.Durerea in problemele biliare(diskinezii) sunt balonare,senzatie de durere in flancul drept si subcostal drept,stare de lipotimie,greata,dureri perombilicale,dureri care iradiaza in umarul drept,ameteala ,pirozis si dureri de cap.Iti sugerez sa mergi la medicul de familie,sa ceri trimitere catre un medic specialist-gastro si sa faci eco abdominal si o radiografie baritata.Pana atunci,bea ceai de sunatoare,mananca regim cu carne la gratar de pui,elimina grasimile,sucurile acidulate,mancarurile condimentate.

andrei183130618

acum 9 ani

Nu stiu daca este colica biliara deoarece durearea merge in jos pana in zona inghinala si de foarte putine ori ma doare sub coasta. Am observat ca trece cu Nospa ma mai lasa putin. Am fost din nou la medicul de familie care mi-a facut trimitere la gastroenterolog sper sa rezolv mai multe acolo.

cristi

acum 9 ani

ai acumulari de gaze in intestin din pricina asta ai durerile(sindrom colon iritabil)..trebuie sa l tratezi(naturist poti incerca ceaiuri fenicul ghimbir musetel menta)..o sa observi ca f multa lume se plange de dureri in partea dreapta a abdomenului mai ales in zona subcostala

Giorgia

acum 7 luni

Acum sunt la urgenta exact cu aceleasi dureri,a'ti descoperit pana la urma?