doresc un raspuns cit mai obiectiv

Boli intestinale

Postata de bi2055 cu 12 ani in urma.

ce tratament se urmeaza pentru heliobacteripiroly si cit timp descoperita in urma unei analize specifice acestei boli(analiza din singe)exudatul faringian este ok.nu s-a facut endoscopie inca(este necesar?)va multumesc foarte mult!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Endoscopia digestivă nu este absolut necesar de efectuat, dar ar fi recomandată pentru a putea evalua efectele infecţiei cu Helicobacter pylori. Durata tratamentului depinde de schema recomandată de medic: în cazul unei terapii combinate de 3 antibiotice (ex. Pepto-bismol +Amoxicilină+ Metronidazol) durata este de 14 zile iar în cazul unei scheme de tratament ce include 4 antibiotice durata este de 10 zile