Disconfort abdominal

Boli intestinale

Postata de Silviu Cosmin cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 30 de ani si un disconfort abdominal, mai precis o problema cu colonul. Acum aproximativ 8 luni de zile am trecut printr un stres puternic cocomitent cu un regim alimentar in care nu am mancat carne aprox 2 luni de zile( mentionez ca cele 2 nu aveau legatura); Am slabit aprox 15 kg in nici 2luni . Tatal meu a fost diagnosticat cu colon iritabil; Eu de mic am avut probleme cu regimul alimentar, adica nu toleram anumite alimente si ma deranjam usor la stomac si de la emotii insa se intampla rar; De aprox 1 luna indiferent ce mananc la aprox o jumatate de ora dupa masa incepe o forfota in stomac, se aud tot felul de zgomote in partea stanga pana la buric sub coaste, parca se si plimba mancarea sau chiar apa, am cearcane la ochi, scaunul este subtire si neformat de culoare maroniu deschis, nu ma doare si rareori miroase urat, insa am avut neplacerea sa ies si cu o spuma alba zilele trecute si cand am iesit m a durut ; Precizez ca trec printr o perioada nu tocmai calma a vietii in care stresul este pe primul plan. Am fost la doctor , am facut investigatii la sange dar nu mi au gasit nimic in neregula; Au spus ca este pe sistem nervos, insa lucrurile au inceput sa degenereze, indiferent ce mananc sau beau ( am mancat numai orez fiert cu morcovi si am baut numai apa plata si tot la fel). Ce pot sa fac? Multumesc !

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Ar fi bine sa faci un consult si o colonoscopie [ in caz ca nu ai facut, pana acum ], la un gastroenterolog.

Silviu Cosmin

acum 10 ani

Multumesc, stiam ca trebuie colonoscopie dar ma gandeam ca se poate trata si altfel sau stie cineva mai amanuntit despre ce ar putea fi vorba.

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Buna ziua!

Pe langa analizele generale din sange (pe care le-ati facut deja si sunt normale, spuneti), ar mai trebui efectuate analize din scaun (examen coproparazitologic, coprobacteriologic, antigen pt helicobacter pylori), o ecografie abdomino-pelvina si, daca nu se contureaza diagnosticul, efectuarea colonoscopiei.
Sindromul de intestin iritabil este un diagnostic de excludere, iar dvoastra sunteti incomplet investigat (chiar daca acest diagnostic este pus frecvent la tineri)!!!! Aceeasi mentiune si in cazul diagnosticului tatalui dvoastra!!!
Nu stiu cum a fost investigat tatal dvoastra, dar in cazul persoanelor peste 50, in cazul aparitiei simptomelor digestive, se efectueaza obligatoriu colonoscopie!

Dr. Oana Panfir
Medic specialist medicina interna

Maria

acum 10 ani

incearca zeolit lichid imbunatatit cu dhq.. este cel mai puternic detoxifiant. Elimina toate toxinele acumulate din organism. Este perfect daca ai probleme cu hemoroizii. eu am scapat de multe "bube" cu acest supliment