Disconfort abdominal

Boli intestinale

Postata de myta89 cu 10 ani in urma.

Am facut un tratament pentru helicobacter pylori cu antibiotice si dupa vreo saptamana dupa ced am terminat tratamentul in fiecare seara am disconfort la stomac un fel de foame dureroasa care dupa 2-3 ore trece singur.Asta de vreo 2 saptamani oare ce ar putea sa fie???din cauza antibioticelor???ana lizele mi leam facut si toate sunt in regula inafara de trigliceride si fier care sunt un pic peste limita normala.Cum as putea rezolva problema????

Raspunsuri (2)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Pe langa antibiotice, tratamentul anti HP trebuie sa contina si protectia gastrica (inhibitor de pompa de protoni gen Omez) inclusiv in timpul saptamanii de antibiotice cat si 3 saptamani dupa (adica o luna in total). Daca senzatia persista si dupa luna de tratament, faceti investigatii suplimentare.
Atentie si la regimul alimentar gastric cat si cel sarac in grasimi!

myta89

acum 10 ani

da am luat tratament cu 2 antibiotice ceva pentru protectia gastrica plus inca un medicament cand am inceput tratamentul si cand am terminat tratamentul dupa terminarea tratamentului o saptamana nu am mai simptitnici o durere dupa care aproape in fiecare zi seara dupa vreo 2-3 ore de cand mananc incepe sa am ca un fel de durere care trece singura dupa cateva ore ce as putea face???? din ce cauza am acest disconfort si cum pot scapa de el????