Diaree timp de 3 saptamani !

Boli intestinale

Postata de Andrei1991ttt cu 11 ani in urma.

Buna seara.
Mama mea in varsta de 42 de ani a avut acum o luna o operatie de hernie de disc in stadiu avansat, iar dupa o saptamana a venit acasa.
Inca din a doua zi au inceput scaunele moi, uneori chiar lichide. Fiind in timpul unui tratament cu antiinflamatoare si de relaxare a muschilor, doctorul de familie a recomandat Hidrasec + Saprosan + EuBiotic.
Dupa o saptamana cand ii mai trecuse relativ, a inceput iarasi. In saptamana aceasta ac***a probleme cu o sinuzita veche si luand antibiotic injectabil, doctorul de familie a recomandat pentru diaree Linex plicuri + Debridat + Eubiotic.
La fel, dupa cateva zile a incetat, dar acum o 7-8 zile cand a terminat tratamentul cu antibiotic, a inceput cu scaune moi iarasi. De data asta, a 3-a oara fiind. doctorul de familie crezand ca e posibil sa aiba o bacterie, a recomandat Ercefuryl + Espumisan(in tot acest timp ac***a "borboloseli").
Acum 2 zile parea sa fie totul in regula, scaunele normale, 1 data pe zi, dar a inceput din nou, fiind inca in timpul tratamentului.
Regimul alimentar : in primele 2 saptamani, doar paine prajita, covrigi, banane, ceai de menta. In a 3 saptamana, doctora a spus sa adauge supa de legume + piept de pui la gratar facut bine.
Intrebarea mea este, se poate face o analiza la laborator sa depisteze ce nu e in regula ? Sau ce altceva poate fi de vina ?
Doctora de familie nu poate fi contactata pana Luni, si am dori sa avem si o alta opinie.
Multumesc.

/Daca aveti intrebari in plus, sunt aici sa raspund cu placere.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati coprocultura ( cu antibiograma) -in eventualitatea identificarii agentului patogen .

Andrei1991ttt

acum 11 ani

In urma coproculturii, s-a depistat clostridium difficile.
Stiti ceva despre tratament cat dureaza, daca recidiveaza microbul, sau daca va avea sensibilitate dupa ?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Clostridium difficile este responsabil de aparitia colitei si a sindromului diareic post antibioterapie.
Tratamentul cu antibiotice dureaza 10 zile , ameliorarea obserc***au-se dupa 2-3 zile de tratament.
Recaderea poate aparea, in general in procent de 27% din cazuri; recaderea tipica apare la interval de 3 zile- 3 saptamani dupa terminarea tratamentului. Cauzele posibile ale recaderii sunt eradicarea ineficienta o organismului de la nivelul colonului sau reinfectia .