diaree frecventa

Boli intestinale Colita ulcerativa activa

Postata de Masterson cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Ma stric la stomac foarte usor. De la te miri ce. Nu pot bea lapte, sub nici o forma. Nici macar fiert. Bere pe stomacul gol de asemenea. Treaba asta dureaza de citiva ani. Citeodata am si 5-6 scaune moi pe zi. Am ajuns la disperare. Mi-e frica citeodata sa ies si din casa. Intervin citeva zile de scaune tari, spre constipatie, dupa care situatia revine. Ma stric la stomac si de la mancare. Recunosc, nu am facut analize in acest sens. Am facut analizele de singe normale, care mi-au iesit bune. In afara de colesterolul putin ridicat. Precizez ca nu am dureri de nici un fel. Starea de sanatate e buna, dar treaba asta ma dispera. Urmeaza sa plec in concediu si mi-e groaza.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de un sindrom de intestin iritabi cu tulburari de tranzit ce pot aparea la anumite alimente, stres, etc. Tratamentul acestei afectiuni se bazeaza in principal pe un regim la care se poate asocia si tratament simptomatic( ex: espumisan sau debridat sau duspatalin , etc).
De regula, se recomanda investigarea tulburarilor de tranzit prin colonoscopie ( deoarece intestinul iritabil este un diagnostic de excludere).