diaree frecventa

Boli intestinale

Postata de ADRIANA42 cu 11 ani in urma.

Bunica mea de 84 de ani la un interval de 10-14 zile manifesta episoade de diaree, indiferent de ce mananca (mancase pilaf )...sunt apoase si urat mirositoare.Ca si tratament ia Imodium..se rezolva pe moment problema iar dupa cateva zile revine .A urmat si tratament cu probiotice insa degeaba se amelioreza pt moment si apoi revine.Mai ia diverse tratamente pentru tensiune...bolile batranetii..gen Betaserc, Preductal...
Ce analiza ar trebui sa-i facem ca sa depistam cauza? Ce specialist ar trebui sa o vada?Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Episoadele diareice repetate si prelungite necesita investigatii suplimentare. Este recomandat sa efectuati coprocultura; daca acestea sunt de natura infectioasa , necesita tratament antibiotic comform coproculturii. La o asemenea varsta cauzele pot fi multiple si ar fi indicata colonoscopia( daca natura infectioasa este exclusa). Va recomand sa consultati medicul specialist de boli infectioase si /sau interne( gastroenterolog).

ela

acum 8 ani

Este de la medicamente, verificati care provoaca diaree, medicamentele care dau probleme gastrointestinale se insotesc de probiotice sau o portie mica de orez fiert in apa cu 1 ora inainte de medicament.