despre ce poate fi vorba?

Boli intestinale

Postata de marrydarie cu 10 ani in urma.

buna ziua si la multi ani,,,,mentionez ca am situs inversus total,,,de ceva vreme ma simt imbalonata,,,scaunele sunt un pic moi si urat mirositoare,,simt ca nu ies suficient afara,,,mai am si dureri in partea stanga sus,,,mentionez ca am 50ani si inca am ciclu menstrual care imi vine regulat la 28zile,,in ultima vreme ceva mai mult ,,,va multumesc pentru timpul acordat,,as dori un posibil raspuns

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Situs inversus total nu ar trebui sa va faca ürobleme daca nu se asociaza cu alte malformatii

Durerile in stanga sus (abdominale, presupun) in cazul dumneavoastra sunt legate probabil de o affectiune hepatica sau biliara. Ati putea face o ecografie abdominala si niste analize de sange - teste hepatice, bilirubina

Scaunele moi si urat mirositoare sepot intalni si in insuficienta pancreatica, daca imbraca aspect de steatoree - scaune grase. Se poate face o analiza a scaunului

Daca scaunul este de culoare mai inchisa ar trebui sa excludeti o hemoragie digestiva, printr un test hemocult, cel putin

Va recomand un consult gastroenterologic