de ce persista diareea

Boli intestinale

Postata de viorica99119516 cu 12 ani in urma.

am urmat o cura de 3 saptamani cu capsule de spirulina+ganoderma,si dupa aceasta perioada am diaree ,indiferent ce as manca si persista dureri in jurul ombilicului,,ce trebuie sa fac in acest caz?exista posibilitatea sa am anumiti paraziti s cu acest tratament i-am deranjat?multumesc..

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este bine sa investigati acest tranzit accelerat. medicul curant va efectua examenul clinic,va indica un tratament antidiareic, eventuale investigatii biologice.
un regim include: un consum mai mare de lichide (de evitat produsele pe baza de cafeina: coca cola, cafea, ceai negru), de evitat un exces de lapte si produse lactate daca provoaca intoleranta, limitati consumul de grasimi nesaturate (prajeli, carne grasa, deserturi cu continut mare de grasimi, unt sau margarina in exces, smantana grasa sau unele produse din comert). Reduceti consumul de fructe uscate, fructe de padure, leguminoase (linte, fasole boabe, mazare), porumb, broccoli, spanac si nuci.
Orezul, painea prajita si bananele sunt indicate in cazurile de diaree.

viorica99119516

acum 12 ani

multumesc ptr toate informatiile,,,va doresc un Nou An cu multe rezultate frumoase in activitatea dvs,