Cum scap de jenă în partea stângă la coaste?

Boli intestinale

Postata de Robert M cu 10 luni in urma.

Am o jenă în zona brâului pe partea stângă în zona ultimelor 2 coaste. Nu doare ci este doar un disconfort. Sunt cam 2 3 luni de când a început. Nu este o jenă mereu, doar când sunt în repaus.
Mulțumesc

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Disconfortul pe care il simtiti in zona braului pe partea stanga, in zona ultimelor doua coaste, poate avea mai multe cauze posibile.

Cateva cauze posibile:

- Probleme musculare si articulare: Disconfortul in acea zona poate fi rezultatul unei tensiuni musculare sau a unei leziuni minore a muschilor sau articulatiilor din acea zona. Activitati repetitive sau miscari bruste pot cauza aceste probleme. Odihna si aplicarea locala de caldura sau gheata pot ajuta la ameliorarea simptomelor.

- Probleme digestive: Uneori, disconfortul in zona braului pe partea stanga poate fi asociat cu probleme digestive, cum ar fi gazul in exces, constipatia, aciditatea gastrica sau refluxul gastroesofagian. Alimentatia sanatoasa, evitarea alimentelor grase si picante, consumul adecvat de fibre si hidratare pot ajuta la gestionarea acestor simptome. Daca aveti alte simptome digestive, cum ar fi dureri abdominale, greata sau modificari ale scaunului, este recomandat sa consultati medicul pentru evaluare si diagnostic.

- Probleme legate de coloana vertebrala: Uneori, disconfortul in zona braului poate fi cauzat de afectiuni ale coloanei vertebrale, cum ar fi osteoartrita, hernia de disc sau inflamatia articulatiilor vertebrale.

Va recomandam sa va programati la un medic internist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-sub-coaste-cauze-posibile_19213

Multa sanatate!