Constipatie/arsuri etc...

Boli intestinale

Postata de CoSmIn2096 cu 10 ani in urma.

Buna dimineata , am 17 ani si de cateva zile simt o durere in partea stanga jos la abdomen dar care apare doar cand stau culcat si respir adanc in rest nu , iar ieri am fost toata ziua constipat si seara am avut si arsuri + dureri de stomac ( probabil de la constipatie ) . Este ceva grav sau nu ar trebui sa ma ingrijorez ?

Raspunsuri (2)

CoSmIn2096

acum 10 ani

Cineva ? E ceva urgent cred ...

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Durerile din partea stanga pot fi datorate constipatiei.
Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog pentru excluderea unui afectiuni gastro-duodenale ( gastrita, ulcer care sa explice senzatia se arsura de la stomac). De asemenea, este bine sa efectuati si o ecografie abdominala .
Pentru constipatie, este recomandat sa consumati minim 2 litri de lichide pe zi, fructe, legume, etc.