Colonoscopie

Boli intestinale

Postata de AndreeaDeea1 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! tatal meu a facut o colonoscopie la un cabinet privat dar in urma acesteia nu a avut nici dureri nici senzatie de flatulenta cum se zice ca ar trebui, este normal? multi i au spus ca ar fi trebuit sa elimine aerul ce i s a bagat si el
crede ca nu i au facut nimic doar l au adormit.Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Dimitrios Koukoulas

acum 9 ani

Buna seara
din momentul ca tatal dumnevoastra are un rezultat scris si semnat de catre medicul care a efectuat investigatie care descrie cu exactitate 1.care parte a cononului a fost explorata ex: "colonoscopie totatala sau "sa progresat cu endoscopul pina la flexura hepatica" 2 pregatire a colonului adica cit de curat a fost dupa procedura de pregatire inainte de colonoscopie si 3 Daca s-au gasit leziuni si in caz ca a gasit ce a facut mai departe ex polipectomie nu trebuie sa isi faca griji .Trebuie mentionat ca exista cazuri care nu se poate efectua colonscopie din mai multe motive dar atunci se mentioneaza la rezultatul primit de catre medicul care efectueaza Endoscopie cu recomadarile de rigoare ex repetare investigatiei si/sau alta investigatie de exemplu irigografie sau colonoscopie-CT.Sper ca informatiile pe care v-am oferit sa va fie de folos