colonoscopie

Boli intestinale

Postata de borota25 cu 12 ani in urma.

Am fost internat la spital sectia gastroenterologie si miau facut colonoscopie
Rezultatul colonoscopiei :colonoscopie totala aspect normal pana la valvula ileocecala ,la retragere in canalul anal hemoroizi gradul 1 Diagnostc sindrom de intestin iritabil
Intrebarea mea ar fi se poate pune diagnosticul intestinului iritabil fara biopsie? Si asa se poate exclude fara biopsie boala crohn, malabsorbtia ,boala intestinala inflamatorie,?intestinala se observa la colonoscopie si fara biopsie?
Si mai scrie insuficienta dizaharidazica ca am spus ca dupa lapte am diaree la 2 ore dupa consum situatie de circa 2 ani inainte din copilarie si pana acum 2 ani consumam lapte si nu aveam nimic .Tratament debridat,kreon 10000 dar nu am inteles kreonul se poate lua si daca nu ai nimic cu pancreasul nu face rau Si nu stiu ce pot manca CE regim

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Sindromul de intestin iritabil nu are o marca diagnosica colonoscopica sau anotomo-patologica (biopsie). Este o tulburare functionala care se afirma atunci cand se exclud alte afectiuni intestinale, unele le-ati enumerat si dvs. Daca aspectul la colonoscopie este normal, medicul decide daca preleveaza sau nu biopsie in functie de contextul clinic (varsta, simprome etc).
E bine sa evitati laptele si in general alimentele care nu va priesc. Motivatia administrarii de kreon nu o deslusesc.
sanatate!