colon iritabil?

Boli intestinale

Postata de rodica355 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.Din oct 2011 am fost diagnosticata cu colon iritabil.Intr-adevar ma constip,cam la 2-3 zile fac un scaun tare.As vrea sa va rog sa ma ajutati.Am luat ibutin,7 zile,2/1zi,duspatalin 2/1zi-15 zile,si o luna spasmomen 2 sau 3/zi.Prezint la nivelul abdomeniului superior o stare de dilatare pana sub coaste si in stg si in dr. impreuna cu durere ascutita.Ziua ma simt umflata,iar cand ma trezesc simt durerea si ca o apasare la nivelul sup al abdomenului.Mai vreau sa va zic ca orice as manca ma doare,daca nu mananc ma doare.As vrea sa-mi spuneti asa se manifesta colonul iritabil?Va multumesc

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 10 ani

Nimic nu se compara cu consumul regulat de Tarate de grau, dar sunt sigura ca nu-mi vei urma sfatul. Regleaza f. bine tranzitul intestinal si astfel vei scapa si de celelalte probleme.

rodica355

acum 10 ani

Ai putea sa-mi spui ce cantitate de tarate pe zi si de cate ori.Iti multumesc

Marian

acum 10 ani

In ce consta terapia asta cu tarate de grau? Cum se consuma si cat pe zi? Se prepara cumva? Multumesc

rodica355

acum 10 ani

Buna.Eu iau tarate de pssilyum de 2 ori pe zi.Intr-o 150 ml apa calduta dizolv o lingura de tarata.O amestec repede si o beau- dupa aceea mai beau inca o cana cu apa.Le iau inaite de masa cu mai bine de jumatate de ora.Tot acum iau si o lingura de seminte de in MACINATE.Sunt excelente si luate asa cum am zis iti mai reduce din zenzatia de foame.Le-am luat cam 3 luni iar acum dupa necesitate.Sunt o sursa naturala nemaipomenita.Intra pe net si citeste de ele.Le gasesti la farmacie-taratele costa cam 7 lei iar semintele de in 2,5 lei.Sunt bune pt colon dar mie imi fac bine si la stomac- pt acid gastric.

Adrienne

acum 10 ani

Se consuma cate trei linguri ,de doua ori pe zi, amestecate in apa, ceai, suc ,iaurt, in orice mancare, cu conditia de a fi la temperatura corpului pentru a nu distruge vitaminele si mineralele pe care le contine taratea de grau. Dupa cateva zile se regleaza tranzitul intestinal. Se poate lua timp indelungat . Recomandat 2 l de apa pe zi. Se gaseste la magazinele care desfac produse naturiste, nu cea din piata.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

SiĀ¤ptomele descrise sunt intalnite iin cadrul sindromului de intestin iritabil. Acest diagnostic este unul de excludere si ar fi bine sa efectuati o colonoscopie ( pentru a exclude alte afectiuni, in cazul in care nu ati facut- o deja).

rodica355

acum 10 ani

Va multumesc