colon iritabil

Boli intestinale

Postata de bogdanpopa77 cu 12 ani in urma.

In cazul colonului iritabil cu scaune diareice dese ce tratament se recomanda? (si ce regim alimentar).Multumesc anticipat!!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând trebuie ştiut faptul că în cazul acestei afecţiuni nu există un tip de tratament care să fie eficient pentru toate persoanele.
Datorită faptului ca Sindromul de colon iritabil adesea este rezultatul unei combinaţii de factori fizici şi stres, un tratament care să se adreseze ambelor cauze este mult mai eficient.
De asemenea un rol important îl are modificarea stilului de viaţă şi a alimentaţiei alături de abandonarea fumatului, evitarea cafeinei şi a alimentelor care agravează starea precum şi limitarea consumului de grăsimi. Un program regulat de exerciţii fizice, trebuie sa fie o componentă permanentă a rutinei zilnice.
Uneori este posibil să fie necesar şi tratament medicamentos pentru tratarea simptomelor. Astfel medicamente cum ar fi Loperamid (Imodium) pentru diaree, sau medicamentele anxiolitice se pot folosi alături de modificările stilului de viaţă.
Nu în ultimul rând terapia psihologică trebuie să reprezinte o parte a schemei de tratament.