colon iritabil

Boli intestinale

Postata de oalungulesei cu 13 ani in urma.

tratamentul il tin mananc regim adica orez fiert, morcovi fierti, carne de pui fiarta dar fara piele si zeama dar continua balonarea, intestinele ziceti ca se bat, crampe abdominale si scaune proaste. Nu ies din casa ca nu pot tot timpul am si senzatie de treaba mare pe mine. Spuneti ce sa fac

Raspunsuri (30)

danyelin

acum 13 ani

Buna.A-ti fost la un gastro-enterolog si v-a dat diagnosticul de colon iritabil? A-ti primit si medicamentatie sau doar ce fel de regim sa tineti?Pentru balonari ar fi indicat sa luati carbune medicinal si espumisan.Parerea mea ar fi sa va faceti si o colonoscopie si s-ar putea sa primiti ceva tratament pe baza de trimebutin plus cele de mai sus mentionate.Evitati bauturile carbogazoase iar in cazul spasmelor abdomonale puteti lua cate un nos-pa.Toate bune!

oalungulesei

acum 13 ani

da am fost internata la spital la gastroenterologie si mi-a dat doar spasmomen iar pentru gastroduodenita iau lanzul si nospa iar regim alimentar hipercaloric si hiperlipidic pe care il tin cu strictete bauturi carbogazoase nu folosesc decat ceai de menta.

ina

acum 13 ani

Eu la recomandarea medicului am luar espumisan si duspatalin, cate 15 zile pe luna timp de 3 luni. Eu as avea intestin iritabil

florentina

acum 13 ani

ceai de frunze de smochin o cana/ zi
Propolis in stare naturala zilnic la 8 ore ca un antibiotic si daca ai probleme la anus din cauza scaunelor frecvente, supozitoare cu propolis 9lei la plafar.
Este cel mai bun tratament adjuvant . Continua si tratamentul de la medic iar daca apare constipatie ajuta-te cu debridat 2/3 ori pe zi pentru tranzitul intestinal.
Eu cam asa fac...

oalungulesei

acum 13 ani

dar eu si senzatia ca fac treaba mare pe mine mereu de aceea nu pot iesi din casa nici macar la piata ce e de facut pe langa toate astea?

florentina

acum 13 ani

Nu ai ce face.Eu am aproape 10 ani de cand am episoade diareice de felul acesta. Repaus cateva zile. Se instaleaza la oboseala, stres si situatii aparent fara iesire. Sus capul privirea inainte ca armata e lunga.Zambeste cat de des poti.

Denis 39

acum 13 ani

Incearca tratamentul natural pentru helicobacter pilory cu broccoli sprouts (sulforaphane), mastic gum si colostrum, cu siguranta te va ajuta, aceleasi probleme le aveam si eu si am incercat o gramada de medicamente pana la combinatia asta dar degeaba. acum sunt in a doua luna de tratament si ma simt OK, tratamentul este naturist si de lunga durata, trebuie tinut 3 luni si luat la ore fixe, dar este singurul care ma ajutat cu adevarat pana acum. Pe langa asta mai iau si probiotice 3,4 miliarde intr-o capsula, dupa fiecare masa. Tratamentl il gasesti pe net sau la cluj si se numeste "Tratament Natural Eficient pentru infectia Helicobacter Pilory" http://clujnapoca.olx.ro/tratament-natural-eficient-pentru-infectia-helicobacter-pylori-iid-90417223

florentina

acum 13 ani

Din cand in cand este bine sa faci colonoscopie ca sa nu apara vreun polip sau sa se instaleze cancerul de colon.

Anda

acum 13 ani

Si eu mi-am facut o groaza de analize: irigoscopie si ecografie digestiva.
Am fost la cel mai bun gastroenterolog din tara. Problemele mele erau de ordin psihic.
Faceti sport si multa miscare. Diagnosticul a fost jejunita cronica nespecifica.
Relaxati-va ca viata este frumoasa. Eu am descoperit Colon Control care m-a ajutat foarte mult.
Acum pot sa maninc struguri, fructe de orice fel.

oalungulesei

acum 13 ani

si la mine este de ordin psihic dar mi s-a recomandat sa fac si analize hormonale si de tiroida pe care nu le-am facut niciodata. Va multumesc frumos de sfaturi.

ina

acum 10 ani

nu exista boala de ordin psihic , cine stie ce bacterie traieste acolo si va irita colonul, coproparazitologic de cate ori credeti dv, eu am facut pana acum multe si s-au descoperit multe.

oalungulesei

acum 13 ani

stiti ceva de ibutin sau a luat cineva si cum se ia daca are randament. Ca eu iau pentru sistemul nervos magneziu forte cu B6 si extraveral, iar lanzul ptr gastrita si spre nefericire am facut ca o infectie urinara si am inceput antibiotic fara probiotic si iara m-am cam dat peste cap. Cine ma poate ajuta?

danna

acum 13 ani

si sa faci si tu o detoxifiere a colonului, chiar daca in timpul detoxifierii o sa te duci mai des pe la toaleta , o sa te simti mai bine dupa ce termini tratamentul..

danna

acum 13 ani

hmm...ia du-te si fa-ti niste analize pentru candidoza intestinala...sunt cam aceleasi simptome

danna

acum 13 ani

ai luat des antibiotice la viata ta? pt ca e posibil dca nu ai luat un antimicotic sa fi facut candidoza intestinala...tot ce se poate, daca antibioticul inrautateste situatia inseamna ca nu ai colon iritabil, inseamna ca ai dat peste cap flora intestinala.. asa sunt medicii cand nu gasesc nimic pun simptomul de colon iritabil.. cunosc f bine. si eu am fost diagnosticata cu colon iritabil mi-au dat o gramada de pastile.. dar nu m-am lasat si nu m-am multumit cu diagnosticul.. am banuit ca este vorba doar de un dezechilibru al florei intestinale si am luat un an probiotice, chestii de detoxificare a ficatului (naturiste, evident) si stii ce? miracol, mi-a trecut, mai am episoade d-astea doar de 3 ori pe an.

danna

acum 13 ani

am luat si eu ibutin mai demult.. mai mult mi-a facut rau... si da poti sa ai episoade d0asea si de la tiroida, asa ca fugi fa-ti o ecografie si un tsh, sau de la ce am scris eu mai sus. si pt balonare pot sa iei carbune medical:P. si eu am tinut regim, orezul nu m-a ajutat si nici zeama, ciorba, supa etc. bea un iaurt zilnic cu 2-3 feliute de paine prajita de dimineata, mananca pui, snitel de vita, peste, oua, orez doar brun si cel salbatic. fara carbohidrati( orezul alb, pastele, biscuiti, cereale, miere, fasole), fara paine prea multa( sau doar prajita), fara portocale, pepene, fara gluten, fara prajituri, consuma cat mai putin zahar, fara glucoza si f important fara amidon(cartofi), fara lapte. astea pt persoanele cu episoade diareice. ai putea sa incerci ce ti-am scris aci, ca nu ai ce sa pierzi.si neaparat probiotice zilnic( eu le prefer pe cele praf gen linea oro) 2 pe zi cel putin juma de an.

mari67

acum 13 ani

dana tu ai avut aceste episoade de la tiroida.Eu am diaree si senzatia ca fac pe mine tot timpul plus bolborosel si dureri iar medicul internist mi-a sis ca este problema hormonala .daca tu ai avut spune-mi si mie cum s-a manifestat si ce ai facut sa scapi

danna

acum 13 ani

si baga vitamine in tine si bea multa apa sa nu te deshidratezi

oalungulesei

acum 13 ani

ce ceaiuri am voie sa beau in astfel de situatii?

danna

acum 13 ani

din cate stiu eu menta, dar eu nu pun nici miere nici zahar, ca daca adaug astea nu mai are niciun efect la mine

Pag 1 din 2