Colon iritabil

Boli intestinale

Postata de Juliane cu 13 ani in urma.

cum tratati colonul iritabil

Raspunsuri (3)

mikmok

acum 13 ani

Buna Juliane,
Pentru tratarea colonului iritabil trebuie sa eviti mesele copioase si trebuie sa mananci cat mai usor, nu in repezeala. Nu trebuie sa bei lichide in timpul mesei, dauneaza. Poti incerca sa-ti cumperi de la farmacie colospasmin si debridat, ajuta bolnavii de colon iritabil. Sanatate

Csara

acum 13 ani

Conteaza foarte mult si cum se manifesta la tine colonul iritabil, cat de grave sunt simptomele. Incearca sa descoperi la ce alimente te balonezi si care iti provoaca manifestari de colon iritabil si inlatura-le din dieta. Tine un regim alimentar, care sa nu includa prajeli, alimente foarte grase, bauturi acidulate sau cele care baloneaza. Evita pe cat posibil stresul, insatisfactiile si alte aspecte care ar fi putut duce la colonul iritabil. La recomandarea medicului poti sa iei anumite medicamente pentru colon iritabil (constipatie, diaree, in functie de caz).

iustina

acum 13 ani

In afara de sfaturile alimentare pe care le-ai primit eu iti recomand ca pentru ameliorarea simptomelor sa iei Biotics.