colon iritabil sau boala Crohn

Boli intestinale Boala Chron acuta

Postata de aurel48117908 cu 14 ani in urma.

Am diaree de cca 4ani.
Se manifesta prin 2-3scaune apoase pe zi.
-nu am dureri
-nu tin regim
-am obicei prost de a nu mesteca bine alimentele
-am borboroseli de stomac zilnice, de multe ori puternice ce devin jenante
-am senzatii de disconfort,-de a merge mai des la Wc
Nu am fost la doctor ca sunt de 75ani si nu prea mai conteaza....
Totusi ce-mi recomandati?
Ce boala am? CI sau bola Crohn?

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Nu aveti nici Boala Crohn, nici colon iritabil!!!
Pentru stabilirea diagnosticului de certitudine TREBUIE sa va prezentati la medic, sa va examineze, sa va indice investigatii corespunzatoare - analize de sange, urina, colonoscopie - aveti diaree de 4 ani?!!

aurel

acum 14 ani

Multumesc pt. raspuns.Analiza de sange am facut-o cu ocazia controlului obligatoriu.Urina nu am facut-o si nici colonoscopie de care mi-e frica,
deoarece sunt multe acidente....
Ori cum ma bucur ca nu sunt cele 2 boli descrise.Voi merge la medic oricum.

MARGA

acum 14 ani

Bunaseara,as dori un rasp. daca se poate.As vrea sa stiu daca in urma operatiei de hernie de disc te poti imbolnavi de SCI deoarece am facut si RMN,analize echo,am fost si la 7 ginecologi(nu stiam ce am)colonoscopie,am fost si la un proctolog unde mi-au spus ca de la coloana se transmit durerile abdominale (oare nu stiu sa-mi dea un diagnostic cum trebuie)? Pina la urma mi zis sa ma consulte si un psiholog ca nu mai stie domnu profesor ce sa imi mai dea tratament.va multumesc

dani

acum 14 ani

Buna ma numesc dani si de cca 1 an si jumatate am diaree,am 34 de anu si sincer nu prea am fost pe la medic,de fapt sa recunosc sunt plecat de vreo ceva ani din tara si nici macar medic de fam nu am,iar aici unde sunt nu am asigurare si posibilitatea sa ma internez,sau sa fac analizele asa cu trebuie,nu o prea am,deci...am can 2 3 scaune pe zi si ma si doare stomacum uneori,dar iau tratament periodic cu ,,frontin,,si de ieri iau biotics si nexium,dar fara nici un rezultat,ce imi recomandati sa fac,care este calea,cred ca imi este si un pic teama de adevar,glumesc,multumesc mult.