colita ulcerativa

Boli intestinale

Postata de yxor cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
bunica mea a fost diagnosticata cu colita ulcetariva si embolie. De 7 saptamani este in spital, acuma ne-a dato acasa si nu stim ce sa dam sa manace. Refuza categoric sa manance, pentru ca spune ca ii face rau. Ajutati-ma va rog, si indicati-mi un regim alimentar specific bolii si alimentele permise pe care le poate consuma.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Colita ulcerativa diagnosticata la o varsta inaintata este mai rara. Daca diagnosticul este corect, trebuie sa evita dulciurile, fructele si legumele in stare cruda, lactactele fermentate, condimentele.
Exista informatii detaliate pe acest site: //sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/colita-ulcerativa_542

georgeta

acum 10 ani

am o colita ulcerosa,ce alimente se pot evita?GRAZIE!