Chist lamblia

Boli intestinale

Postata de Tatiana01 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Baietelul meu de 4 ani si jumatate se confrunta cu chist lamblia de 2 ani, am facut nenumarate tratamente dar el reapare la cateva luni, ultimul tratament i-a fost administrat in octombrie 2011 cu 5 zile de Zentel, apoi doua saptamani de vermicit junior dupa care i-a iesit in scaun ou ascaris si a luat doua jumatati de Decaris la interval de 3 saptamani, acum a reaparut chistul cu simptome de dearee si voma. Va rog ajutati-ma sa il tratez, nu mai stiu ce sa fac. Mananca si usturoi de obicei, i-am dat seminte de dovleac ce sa-i mai dau sa ii treaca. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Sugerez ca toti membrii familiei sa fie evaluati prin examen coproparazitologic. Prevenirea infestarii cu Giardia lamblia consta din utilizarea unei ape potabile corespunzatoare si igiena riguroasa a mainilor copilului si adultilor care ingrijesc copilul. In cazul prezentei in continuare a parazitului opiniez pentru administrarea de Flagyl suspensie orala timp de 5 zile, urmata de o pauza de 7 zile, apoi administrare de Giardinophyt solutie dimineata 1 m timp de 7 zile.

dorina

acum 11 ani

buna ziua ma numesc DORINA si eu am 2 baitiei si tot ma confrunt cu acesti paraziti si as ruga si eu pe toti cei care stiu tratame sa ne scrie sa mi dea sfaturi multumes frumos .