ceva pe esofag---e cancer??

Boli intestinale

Postata de andreea1000 cu 14 ani in urma.

Buna ziua! De 2 luni simt o arsura permanenta pe esofag.Simt arsura si atunci cand ma trezesc si in special imiediat dupa inghitirea alimentelor.Azi dimineata iar m-am trezit cu aceasta arsura pe esofag.Nu e foarte puternica,e suportabila,dar mai simt cum trece mancarea si lichidele si parca e ceva acolo.In momentul de fata nu mai arde doar simt ca e ceva acolo,parca si gadila..Am 22 de ani si obisnuiam sa fumez vreo15 tigari pe zi acum incerc sa ma las,fumez vreo 3 pe zi.Locuiesc in UK,am fost la medic si a zis ca nu imi face analize decat daca nu imi trece cu omeprazol.Poate fi cancer de esofag?Se poate face cancer la 22 de ani?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Poate fi o esofagita de reflux. Din cauza aciditatii gastrice,chiar si a fumatului, se formeaza pe esofag niste leziuni..........este bine sa mergi la un cabinet ,unde poti face o endoscopie si sa primesti tratament,plus sa renununti la fumat. Netratat poate sa ajunga si la cancer de esofag. Cancerul nu este o afectiune exclusiv a varstei inaintate.......

danny

acum 11 ani

buna ziua am o intrebare de cate ori inghit simt ca un nod in gat care coboara si revine dupa inghitire ma puteti ajuta cu un raspuns,simt asta de 6 luni!multumesc

maria

acum 9 ani

Buna seara, simt ca din gat pana in stomac ceva a fi ca o carne, ma deranjeaza foarte tare, ce ar putea sa fie? Va rog sa imi spuneti
Multumesc.