Ce regim sa tin sau ce pot face . De gratar cu carbuni am.voie? Regimul ma slabeste pana cad jos din picioare?

Boli intestinale

Postata de Viorica c cu 9 luni in urma.

Buna ziua. Am fost diagnosticata cu ulcer in ianusrie, dupa ce mi am facut endoscopie mi au zis ca am doar gastrita duodenala. Va rog cine poate sa mi zica un regim strict si ce ati facut? 6 luni am luat emanera si controloc si ptr varsaturi motilium. Nu mai iau tratament de aprox 2 luni dar de varsaturi, caderi din picioare, tremur nu scap. Mau trimis la un nutritionist. De 2 saptamani numai crize fac . Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Pentru a-ti ajuta stomacul sa se vindece, tinerea unui regim alimentar adecvat este esentiala. Aici sunt cateva sugestii pe care le poti urma:

1. Evita alimentele picante, prajite si grase, care pot irita stomacul. Incearca sa consumi alimente usor digerabile, cum ar fi legumele fierte, orezul, cartofii si carnea sp***a.

2. Incearca sa mananci in portii mici si des, de preferat de 4-6 ori pe zi. Astfel, iti vei mentine nivelul de energie constant si nu vei suprasolicita stomacul.

3. Evita bauturile si alimentele acide, cum ar fi citricele, sucurile imbuteliate acidulate, cafeaua si alcoolul. Acestea pot agrava simptomele gastritei.

4. Incearca sa eviti fumatul, deoarece acesta poate afecta procesul de vindecare a mucoasei stomacului.

5. Cu privire la gratarele cu carbuni, ar fi mai bine sa le eviti. Fumul si grasimile rezultate in urma procesului de gratare pot agrava simptomele si pot duce la o iritare suplimentara a stomacului. In schimb, poti incerca sa gatesti la abur, sa fierbi sau sa prepari alimentele la cuptor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/cum-tii-dieta-daca-suferi-de-gastrita-sau-ulcer_15772

Viorica c

acum 9 luni

Regimul alimentar pentru gastrita este pe toata viata,? La serviciu cum pot face fata asa?sau imi recomandati si un nutritionist? Cand pot manca mai caloric?multumesc frumos