CANCER ?

Boli intestinale

Postata de anyacris cu 11 ani in urma.

Buna ziua !Am o mare problema si as dori daca se poate sa ma lamuriti cat de cat.De vreo 3 ani ma confrunt cu dureri de colon.Am fost la vreo cativa medici si mi au spus ca ma colon iritabil.Am incercat si diverse tratamente cu duspatatlin ibutin si controloc.Un timp ma lasa durerile dar dupa o perioada iar incep,As vrea sa stiu colonul iritabil doare asa de tare si iradiaza si in spate ? Se poate pune diagnosticul fara o colonoscopie efectuata? Durerea poate sa tina zile in sir chiar saptamani?
In momentul de fata am dureri mari care nu trec nici sub tratament desi iau duspatalin de vreo 2 sapt. durerea e foarte intensa si merge pana in spate si chiar in picior, am scaune proaste cand constipatie cand scaune moi ( nu e diaree caci am un singur scaun pe zi)dar sunt de consistenta moale si cu senzatie de ca se golesc intestinele,flatulenta excesiva greturi dureri de cap balonari etc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest diagnostic este unul de excludere; de aceea, se recomanda efectuarea colonoscopiei.
Lipsa leziunilor , analizele de laborator in limite normale pot sustine diagnosticul de sindrom de intestin iritabil.
Asadar, este bine sa efectuati colonoscopia.

diana

acum 11 ani

incearca tratament cu seminte de in si seminte de chia. Pentru rezultate mai bune poti folosi zeolitul sub forma lichida (DHQ).

Colonischi Anca

acum 11 ani

Ce este zeolitul lichid?