Boli intestinale?

Boli intestinale

Postata de Vali cu 10 luni in urma.

De ceva timp am scaune dese și moi cu sânge câteodată chiar sânge ce pot face in situația aceasta

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Prezenta sangelui in scaun suprapusa cu celelalte simptome descrise pot fi o problema medicala serioasa si, ca atare, este important sa consultati un medic pentru a primi o evaluare adecvata si un diagnostic precis.

Exista mai multe conditii medicale care pot duce la sange in scaun, precum hemoroizii, fisurile anale, polipii intestinali, diverticulita, boala inflamatorie intestinala, infectiile intestinale sau chiar cancerul de colon.

Inainte de a vizita medicul, puteti lua in considerare urmatoarele masuri:

Asigurati-va ca aveti o dieta echilibrata si sanatoasa, bogata in fibre, pentru a preveni constipatia sau diareea, care pot agrava simptomele.

Beti suficiente lichide pentru a mentine hidratarea si a preveni deshidratarea.

Evita alimentele picante, alcoolul si cofeina, deoarece acestea pot irita sistemul digestiv.

Poti utiliza tampoane sau unguente cu efect de racire pentru a calma disconfortul sau durerea in zona anala.

Evita sa te asezi prea mult timp pe toaleta, deoarece acest lucru poate agrava hemoroizii sau fisurile anale.

Cu toate acestea, reiterez faptul ca este esential sa consulti un medic pentru a obtine un diagnostic corect si a primi tratamentul adecvat. Medicul tau te poate indruma catre investigatii suplimentare, cum ar fi teste de sange, analize fecale, sigmoidoscopie sau colonoscopie, pentru a evalua problema in profunzime.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sangele-in-scaun-hemoragiile-digestive_579
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analiza-sangelui-din-materiile-fecale_1282

Multa sanatate!