Boli Diverticulare: Diverticuloza Si Diverticulita

Boli intestinale Diverticulita cu hemoragie Diverticuli

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua,acum vin dela colonoscopia pe care am facut din cauza diareelor prelungite rezulta ca am diverticuloza/doctorita a zis ca nu trebuie nimic nu sunt multumita de raspuns fiind si eu medic pediatru asteptam un raspuns mai explicit.Va multumesc pentru un raspuns mai larg care sa cuprinda si tratament si prognostic .Cu multumiri Dr. Judith Cz.

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna ziua,
Diverticulii sunt mici dilatatii in peretele colonic de marimea unui bob de fasole. Deseori apare o schimbare in consistenta scaunelor sau in frecventa acestora.
Tratamentul pentru diverticuloza este dieta cu fibre, care nu permite intestinului un repaus prea mare.
Clisme antiinflamatorii, sau chiar rezectia chirurgicala a segmentului de colon afectat.
Sper ca v-am fost de ajutor si va doresc sanatate multa!

Dorina6899908

acum 15 ani

In urma unei colonoscopii si mie mi s-au gasit trei diverticuli in sigmoid si unul in unghiul din dreapta,sub ficat. Medicul gastroenterolog mi-a spus ca nu necesita nici un tratament ci, doar evitarea constipatiei deoarece, intrand materii fecale in aceste dilatatii din peretele colonului {dilatatii care au aparut tot in urma constipatiei} si stagnand mai mult timp, ar putea afecta peretele colonului si repercusiunea cea mai grava ar fi ca acesta sa cedeze,dar asa ceva se intampla ffff. rar. Rezectia segmentului de colon afectat se face doar daca diverticulii sunt f. multi si suparatori.

Utilizator11547284294

acum 5 ani

Buna,
Am aceeasi problema,diaree,alternand cu scaune moi si in urma colonoscopiei mi s-a pus diagnosticul de diverticuloza intestinului gros.
Sunt zile cand nu pot pleca de acasa(noroc ca acum sunt pensionara,62 ani).
Medicul mi-a recomandat ca si tratament: duspatulin si ENTEROL.Urmeaza sa ma mai supuna unor verificari si poate ne clarificam mai bine.Sunt boli cu care trebuie sa convetuim(in Suedia,te invata cum se convetuieste cu divrtsele dureri( reumatice,de spate...).
Sanatate.