Balonare

Boli intestinale

Postata de seebyy cu 7 ani in urma.

Buna ziua . Am o problema de aproximativ 1 an , de fiecare data de cate ori mananc ma imbalonez foarte tare si obosesc foarte repede (tensiunea imi creste in momentul cand sunt balonat) . Am fost la medic gastroenterolog unde am facut 3 endoscopii si mi-a gasit gastrita fara helicobacter pylori , Reflux gastroesofagian , pietre la bila si colon iritabil , am urmat tratament cu : Gaviscon , Pepsane , Ibutin , Sinergin , Espumisan etc. nici un tratament nu a dat rezultate . Acum in ultimele zile am o senzatie de greutate in stomac mi se pune un nod in gat si inima face pauza intre batai . Nu stiu unde sa mai merg si ce pastile sa mai iau .

Raspunsuri (4)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , pentru a va pastra o stare de bine in condițiile in care aveti colon iritabil , gastrita si reflux gastroesofagian , regimul alimentar este foarte important, mesele trebuiesc sa fie mici dese si regulate . Din medicatia dumneavoastra as pastra Ibutinul si as adauga un inhibitor de pompa de protoni (Nexium 1cp /zi dimineata cu o ora inainte de masa ) si un antibiotic fara absorbtie sistemică ( Normix 200 mg 2cp la 12 ore timp de 7 zile ) . Totusi antibioticul se eliberează de la farmacie conform cu prescriptia medicala. Va recomand sa consultați un gastroenterolog pentru reevaluare inainte de a urma orice tratament.

seebyy

acum 7 ani

Multumesc pentru raspuns . Am fost intre timp la gastroenterolog si mi-a schimbat tratamentul . Acum i-au : MeteoSpasmyl 3cps/ zi (6 luni) , Protectis 1cp/zi (10 zile) si Sucralfat 1g/zi (o luna) . Momentan nu pot sa spun cum ma simt ca abia am inceput tratamentul .

Voicu nela

acum 7 ani

Am dureri la nivelul colonului oricebas manca ma constip am luate foarte multe pastile si laxative dar degeaba nu au nici un efect ce as putea sa fac ma gandeam la o colonoscopie

MembruMobileApp1496313341

acum 6 ani

Si eu am gastrita si vreau sa tinem legatura daca doriti,sunt Florentina Serdin pe facebook,o zi buna!