balonare care pesista

Boli intestinale

Postata de iuliana.julie cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Am decis sa caut si a doua opinie referitor la balonare. Orice mananc in maxim 10 minute ma balonez dar foarte tare... ma umflu mult si uneori simt ca nu mai pot respira. De 3 saptamani iau tratament cu ibutin, espumisan si nolpaza... daca mananc putin la o masa, uneori nu se intampla sa ma balonez, dar daca iau masa in mod obisnuit cu felul 1 si felul 2 cu toate ca nu mananc in cantitati mari, ma balonez imediat la loc. Nu mananc prajeli, ma feresc de bauturi cu acid, beau destul de mult ceai zilnic, mananc fructe si legume multe.. pot sa spun ca am un obicei destul de sanatos. Cu toate astea nu pot scapa de balonare. Este destul de deranjant mai ales ca datorita balonarii dau multe vanturi. Mentionez ca am scaun zilnic si nu sunt constipata. Am nevoie de o a doua opinie.. medicul de familie doar mi-a recomandat aceste madicamente si atat... Ce as putea face ca sa scap de balonare? Multumesc!

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând ar trebui depistată cauza meteorismului abdominal (balonării): este datorat unei alimentaţii necorespunzătoare sau prezenţei unor afecţiuni precum: boli hepatice, biliare, pancreatice sau intestinale. În cazul meteorismului dat de o eventuală boală, acesta este însoţit de dureri, scaune modificate, tulburări de tranzit intestinal, scădere în greutate, senzaţie de greaţă. Dacă nu prezentaţi nici unul din aceste simptome enumerate, cel mai probabil în cazul d-vs, meteorismul abdominal se datorează modului de viaţă, muncă şi alimentaţie. Recomand totuşi consultul unui medic specialist gastroenterolog sau internist, care în urma anamnezei, a unui examen fizic obiectiv şi a unor analize, poate pune un diagnostic exact şi poate recomanda un tratamen medicamentos care să dea rezultate în cazul d-vs

GuestUser

acum 8 ani

Am citit cateva cu stomacul, dar cred ca sunt lafel. Va rog am 30 de ani si de vro douo luni sunt cu o balonare la fiecare masa ma balonez si este cam tare nam luat nici-o pastila deocamdata. Si simt ca vreau la toaleta, dar foarte putin dar pe dimineata da.

GuestUser

acum 8 ani

Am citit cateva cu stomacul, dar cred ca sunt lafel. Va rog am 30 de ani si de vro douo luni sunt cu o balonare la fiecare masa ma balonez si este cam tare nam luat nici-o pastila deocamdata. Si simt ca vreau la toaleta, dar foarte putin dar pe dimineata da.

Mirela

acum 8 ani

Nu luati Aloe vera este o p***ae ,si scump.

Ghita Luiza

acum 8 ani

buna ziua,
de cateva zile ma infrunt cu o situatie f neplacuta,orice mananc ma balonez imediat...care este cauza?multumesc!

Utilizator11568044798

acum 4 ani

Bună ziua! Eu am 45 de ani, nu mănânc mult, fac mișcare mereu, cu toate acestea am aceeași problemă, ca mulți alții de aici cărora nu li s.au dat nici un răspuns relevant ... indiferent de ce anume mănânc ma balonez tare.. degeaba iau diferite pastile pentru așa ceva, problema persistă...!! Am facut analize, am avut diferite consultații la doctori de diferite specialități, am facut colonoscopie... nu au găsit nimic! Stie cineva despre ce este vorba??

Dispenza

acum un an

Incercati sa renuntati la alimentele cu gluten timp de 2 saptamani si vedeti diferenta!Succes!

Utilizator21578408059

acum 4 ani

A rezolva cineva cumva ? Si eu sunt in aceeasi situatie