am cava la colon?

Boli intestinale

Postata de hkeresztesi cu 12 ani in urma.

va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate ..de vreo 1 sapt. incepe sa ma doara burta.. am niste crampe usoare si apoi trebuie sa ma duc la toaleta si am scaun f moale(5-6pe zi.... ) dupa.... vreo 3-4 ore nu am nimic si apoi iar simt crampe si urmeaza toaleta.. are vreo insemnatate ca iau de la inceputul anului magneziu forte,calciu+d3, si sanohepatic??

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Se indica un regim alimentar cu un consum ridicat de lichide (macar 8 pahare de apa, lichide, de evitat produsele cu cofeina), bazat pe fibre alimentare ( piinea integrala si cerealele, fructele si legumele)(dieta bogata in fibre mentine colonul moderat destins, fapt ce ajuta la prevenirea aparitiei de spasme), mese reduse cantitativ si mai des (mesele in cantitate mare pot cauza crampe si diaree, si se indica mesele cu un continut mic de grasimi si continut ridicat de carbohidrati cum ar fi pastele, orezul, piinea integrala si cerealele, fructele si legumele). Reduceti consumul de fructe uscate, fructe de padure, leguminoase (linte, fasole boabe, mazare), porumb, broccoli, spanac si nuci. Daca diareea este insotita de crampe abdominale sau meteorism, se recomanda evitarea alimentelor care accentueaza aceste simptome. Acestea sunt: mazare sau fasole, varza, conopida, ceapa, varza de Bruxelles, bauturi carbogazoase, bere sau chiar guma de mestecat.
poate fi necesar un tratament antispastic, sau antidiareic adecvat, daca diareea persista mai mult de 2 zile, si sa va adresati medicului de familie.