ajutati-ma va rog

Boli intestinale

Postata de nikkoleta cu 12 ani in urma.

sa imi spuna cineva daca a facut endoscopie unui copil de 4 ani, daca este periculos, dureros etc.. si unde a facut-o daca este din ploiesti sau bucuresti. va multumesc mul

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ţinând cont că se va efectua anestezie locală şi sedarea pacientului, nu se poate vorbi de durere ci va exista o doar senzaţie de jenă în timpul efectuării acestei proceduri. În legătură cu pericolul la care sunt expuşi cei cărora li se efectuează endoscopia, există o şansă extrem de mică ca endoscopul să străpungă esofagul, stomacul sau duodenul fiind necesară intervenţia chirurgicală reparatorie, există riscul apariţiei unei infectii sau este posibil ca pacientul să verse în timpul examinării şi o parte din vărsătură să fie aspirată în plămâni apărând riscul pneumoniei de aspiraţie

nikkoleta

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns!