Afectiune intestinala sau afectiuni circulatorii

Boli intestinale

Postata de alexandru t. cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am 14 ani . De trei saptamani am urmatoarele simptome : crampe abdominale, mai ales in stanga, ''''bolboroseli''''. Scaunul este moale, are o culoare normala, o dimensiune normala. Prezint flatulenta. La defecatie am dureri in partea stanga. Nu am avut pierderi de greutate. Nu sunt constipat si nici diaree n-am. Intr-o seara mi s-au racit mainile si picioarele dupa ce am citit un articol pe internet despre bolile digestive si m-am cam speriat, gandindu-ma ca am cancer . Sa fi fost un soc septic? Sau asa s-a manifestat atacul de panica? Sunt o persoana mai emotiva si ma gandesc la ce-i mai rau. Am fost la doctor si mi-a spus ca am colica abdominala, dar n-am avut reflux gastro-esofagian . Ce as putea sa am? La 7 ani am fost anemic si nu mi-am mai facut analize de atunci. Uneori simt niste ''pulsuri'' in zona ficatului si a splinei. Sunt o fire pesimista si ma gandesc la ce e mai rau. Va rog sa raspundeti la intrebare pentru linstea mea sufleteasca. Multumesc anticipat! Sa aveti o zi buna in continuare!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 9 ani

Citeste despre SCI [ sindrom colon iritabil ]. Cauzele pot fi fiziologice cat si mentale [ o hipersensibilitate la stres ]. Este o afectiune des intalnita, 1 din 3 persoane sufera de aceast sindrom .

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Foarte probabil este vorba de un sindrom de intestin iritabil, insa, pentru certitudine, este bine sa consultati un medic grastroenterolog.

alexandru t.

acum 9 ani

Multumesc mult pentru raspuns!