Abdomen superior umflat

Boli intestinale

Postata de Ady25 cu 11 ani in urma.

Am 25 de ani si cam de o luna de zile am o senzatie de balonare si discomfort in partea superioara a abdomenului(hipocondrul stang, epigastru si hipocondrul drept) putin mai pronuntat spre partea stanga...abdomenul este usor umflat si tare..cu bolboroseli intestinale dese care pornesc de sus si coboara in jos..nu am nici-un fel de dureri, arsuri sau crampe..doar un discomfort puternic de balonare care ma indispune..apetit scazut..scaune normale..Multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Poate fi un sindrom de intestin iritabil insa aceasta este un diagnostic de exludere, ceea ce inseamna ca trebuie sa apelati la un medic internist ( sau gastroenterolog) pentru evaluare.

ady

acum 11 ani

Ady,te sfatuiesc sa-ti faci un ecograf,Aceste simptome le-am avut si eu ,mie chiar mi-a crescut burta si mu ma mai cuprindea nimic.In urma cu doua luni am fost diagnosticata cu fibtomatoza voluminoasa.Am fost operata in urma cu doua saptamani si cum ma simt bine.Fibromul a avut 1,5oo kg.

elena

acum 11 ani

draga ady ar trebui sa iei in calcul si o gastrita sau nu cumva sa ai helicobacter pylari care se instaleaza in stomac si din punctul meu de vadere ar trebui sa faci analize in acest sens.Deci mergi la gastroenterologie si cere investigatii mai amanuntite si anume o endoscopie care sa cuprinda si depistarea helicobacter pylari si asta cat mai urgent pentru ca aceasta bacterie netratata se poate transforma intr-un ulcer si apoi....cancer la stomac.

lili

acum 11 ani

Colega mea si-a facut o programare la dr Merliu Nelu, la Medsana, pentru simptome asemanatoare ( i-a fost recomandat de prietena ei), poate ar trebui sa mergeti tot la un medic internist. Multa sanatate!