Vreau sa stiu mai multe despre?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11724424987 cu o luna in urma.

Buna ziua am 25 de ani si am un testicul neconorat , testiculul drept este necoborat in scrot
as dori sa stiu daca cauzeaza pe viitor daca il las asa acolo unde este acuma ca probleme de sanatate nam avut de loc pana acum

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Un testicul necoborat, sau criptorhidismul, este o afectiune care apare de obicei la nastere, atunci cand unul sau ambele testicule ale unui baiat nu au coborat in scrot. In multe cazuri, testiculul coboara fara tratament in primii cativa luni de viata. Daca aceasta conditie persista, poate creste riscul de infertilitate si de cancer testicular.

Criptorhidismul netratat poate provoca, de asemenea, probleme cu stima de sine si poate duce la tulburari emotionale. De aceea, este important sa discutati cu medicul despre optiunile de tratament, care pot include asteptarea si reevaluarea sau interventia chirurgicala.

Daca ai 25 de ani si inca ai un testicul necoborat, ar trebui sa discuti acest lucru cu un medic cat mai curand posibil pentru a evalua riscurile si optiunile de tratament. Cu cat problema este adresata mai devreme, cu atat sunt mai bune rezultatele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/testicul-necoborat-in-scrot-criptorhidia_602
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/afectiuni-ale-sistemului-reproducator-masculin_19746