Varicocel

Boli genitale masculine

Postata de military cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Am varicocel, gradul 3, la testiculul stang. Este foarte mare, se vede cu ochiul liber. Recent, am observat ca incepe sa se dezvolte si la cel drept. Este nevoie de operatie in acest caz?
Mentionez ca nu am niciun simptom: nu am dureri sau vreun discomfort din cauza lui.

Raspunsuri (1)

bogdan_andrei

acum 7 ani

Buna ziua,

Am fost operat anul acesta de varicocel grad III, o cauza a infertilitatii. Am fost la control la Dl. Dr. Gagiu Cristian care mi-a spus ca este nevoie de o interventie chirurgicala microscopica.
Dupa ce am intrebat toate detaliile am decis sa ma operez la Dl. Dr. Gagiu Cristian.
Interventia a decurs normal, urmand ca a doua zi sa plec acasa. La 3 luni dupa interventie rezultatele spermogramei s-au imbunatatit de 4 ori.
La 6 luni dupa operatie sotia a ramas insarcinata. II multumesc D-lui Dr. Gagiu Cristian si D-lui Dr. Sebastian Voinea pentru aceasta Buna ziua,

Am fost operat anul acesta de varicocel grad III, o cauza a infertilitatii. Am fost la control la Dl. Dr. Gagiu Cristian care mi-a spus ca este nevoie de o interventie chirurgicala microscopica.
Dupa ce am intrebat toate detaliile am decis sa ma operez la Dl. Dr. Gagiu Cristian.
Interventia a decurs normal, urmand ca a doua zi sa plec acasa. La 3 luni dupa interventie rezultatele spermogramei s-au imbunatatit de 4 ori.
La 6 luni dupa operatie sotia a ramas insarcinata. II multumesc D-lui Dr. Gagiu Cristian si D-lui Dr. Sebastian Voinea pentru aceasta operatie.
Sper ca aceasta experienta sa ajute si pe altii care au aceeasi problema in luarea unei decizii.

Multumesc,