Varicocel testicular gradul 1?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11702753803 cu 3 luni in urma.

E bun tratamentul pentru varicocel testicular gradul 1 cu medicamentul serra max si complex pentru circulație? A folosit cineva acest medicament? Vă rog să mă ajutați cu un sfat, vă mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Varicocelul testicular gradul 1 este in general un stadiu incipient al acestei boli, care nu necesita in mod obligatoriu tratament daca nu provoaca simptome sau probleme de fertilitate. In ceea ce priveste medicamentele, Serra max si complexul pentru circulatie pot fi utile pentru a imbunatati circulatia sangelui, insa efectele lor asupra varicocelului sau a altor afectiuni specifice pot varia de la o persoana la alta.

Cel mai bine este sa discutati aceste aspecte cu medicul inttrucat el va poate face cele mai potrivite recomandari. In plus, poate fi util sa cereti parerea mai multor specialisti si sa faceti o cercetare amanuntita inainte de a lua decizii legate de sanatatea dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/varicocelul-dilatatia-venelor-spermatice_585