Varicocel pe testicolul drept

Boli genitale masculine

Postata de Mihai295134856 cu 14 ani in urma.

Se poate face varicocel pe testicolul drept ? A avut cineva ?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Se poate face varicocel pe oricare dintre testicoe, adevarat ca este intalnit mai des pe cel stang.

Adrienne

acum 14 ani

Se poate face varicocel si pe testicolul drept,adevarat ca pe cel stang este intalnit mai des.

stefan

acum 12 ani

am si eu un vericocel pe testicolul stang ce se poate face??

adi1988

acum 10 ani

Varicocelul cel mai des se intalneste pe stanga, dar apare si pe dreapta. Daca nu ai dureri sau probleme de fertilitate, il poti lasa in pace, daca nu , fie te operezi fie faci o embolizare. Asta e fara taieturi si anestezie generala, te externeaza in cateva ore. Dar se face doar la medicii radiologi interventionisti, nu si la urologi. Asa ca nu s asa multe locuri unde poti merge, trebuie sa te interesezi un pic.