Varicocel de gradul 2 testicul stâng ?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11702753803 cu 3 luni in urma.

Bună ziua domnilor doctorii urologi am fost diagnosticat cu varicocel testicular gradul 2 la testiculul stâng și mam internat la spital misa spus de către doctorul urolog că prima oară tratează și dacă nu merge cu tratament operează,acum mă doare puțin în zona inghinală și câte-o dată doare și testiculul, am făcut fotografia la inimă, examen la sânge, plămânii,și urină, acuma îmi face perfuzi cu antibiotic și eu nu înțeleg ce vor să-mi facă, mă operează sau pierd doar timp, vă rog să mă ajutați cu un sfat, vă multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pare ca medicii urmeaza protocolul obisnuit de diagnostic si tratament pentru varicocel. Asta implica in primul rand toate acele teste pe care le-ati mentionat, pentru a verifica starea de sanatate generala a organismului, dar si o posibila interventie chirurgicala daca tratamentul nu va avea eficienta dorita. Faptul ca simtiti durere este normal in cazul varicocelului, dar daca durerea persista sau se intensifica, ar trebui sa le spuneti medicilor. Ei vor decide daca operatia este necesara sau nu. In acest moment, ei incercau probabil sa reduca inflamatia si disconfortul prin administrarea de antibiotice. In orice situatie, va recomand sa aveti incredere in medicii dvs. si sa le comunicati toate simptomele si nelinistile.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/varicocelul-dilatatia-venelor-spermatice_585