va rog ajutati-ma

Boli genitale masculine

Postata de didutza cu 12 ani in urma.

sotului meu i-au aparut in zona penisului mai precis la baza penisului si pe scrot niste negei.as dori sa stiu din ce cauza,cum se pot trata si daca prin contact sexual m-as putea contagia si eu.va multumesc

Raspunsuri (6)

hpv

acum 12 ani

hpv se numeste,se transmite aproape exclusiv sexual. Fiind pe scrot si la baza penisului, sotul tau in momentul in care a contactat virusul a folosit prezervativul. Ca orice virus, HPV-ul este contagios. Anumite tulpini ale virusului sunt oncogene, generand astfel cancer de col uterin/anal/faringian/vulvar.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

negii genitali trebuie obiectivati de medicul dermatolog ce poate stabili schema de tratament.
negii sau verucilesunt proeminente roz-rosii, de consistenta moale, cu forme diferite( conopida, creasta de cocos, rotunda), dimensiuni variabile. la barbati aceste leziuni apar pe teaca penisului, pe preput, scrot, gland sau fren, perianal si se insotesc de scurgeri uretrale anormale si dureri la mictiune.

angelica49

acum 12 ani

Buna! Ani de zile in urma sotul meu a avut aceeasi problema.Sa-mi fie iertat s-a dus la dermato-venerice.Initial i-a cauterizat.A fost jenant,dar asa se impunea.Mai tarziu am cautat in Formula As ceva care sa ne ajute ,Am avut norocul sa citesc despre Tinctura de propolis ,era un articol scris de cineva care a avut pe tot corpul,l-am preluat si exact cum spunea acea persoana intr-o zi au disparut .Una din intrebarile medicului dermatolog a fost igiena mainilor .L-a intrebat daca lucreaza cu banii.Deci asa am procedat ,se spala bine pe maini ,apoi igiena locala si tampona cu tinctura de propolis local.Sanatate!

parerea mea

acum 12 ani

Sa intrebe Dermatologul daca poate folosi Verolit Forte si problema e rezolvata.

pemihaela

acum 12 ani

Sotului i-au aparut negi, iar prietenul e in inchisoare? Bai, ce ghinion pe capul tau!

didutza

acum 12 ani

intrebarea asta a adresat-o altcineva dp contul meu,si nu cred k asta e grija ta;)