tumora testiculara

Boli genitale masculine

Postata de Marcela Liliana cu 15 ani in urma.

dragii mei, va solicit informatii referitoare la cele mai eficiente modalitati de diagnosticare a tumorilor testiculare, care ar fi locatiile spitalelor si chiar ce medici imi reconamdati pentru diagnostic si tratament profesional
sunt din Iasi, insa regret ca trebuie sa imi declin neincrederea in marea parte a sistemului medical Iesean, preferand sa apelez la medici de la Spitalul Fundeni sau cei de la Clinica oncologica din Cluj, insa nu cunosc medicii care ar fi cei mai indicati pentru diagnosticarea corespunzatoare

Raspunsuri (11)

Dorina6899908

acum 15 ani

SANATATE ! Daca vei dori sa te hotarasti pt. Cluj,pot sa-ti recomand de la Inst. Oncologic " I. Chiricuta" Cluj Napoca, Dr. MURESAN MIHAI, sectia chirurgie 2. Este un chirurg de exceptie,nr. tel.0744477266.

Marcela Liliana

acum 15 ani

Merci ! Voi tine cont de recomandarea ta, in cazul in care vom ajunge la Cluj
Marea pb legata de afectiunea sotului meu e legata de diagnostic.
Din trei medici consultati, doi spun ca ar fi varicocel, iar unul zice ca e o formatiune tunorala. Dilema e si mai mare, deoarece fiecare din cei trei minunati specialisti consultati isi srgumenteaza temeinic diagnosticul.

Dorina6899908

acum 15 ani

Trebuie sa ai un diagnostic precis, sotul meu a avut prima interv. pt. varicocel in adolescenta,a recidivat deoarece, fiind copil, nu a respectat anumite reguli, in ceea ce priveste efortul. S-a operat apoi ,din nou, la 32 de ani. Pana atunci, a facut si doi copii. Nu au mai fost probleme, asa ca ,chiar daca ar fi doar varicocel tot trebuie sa fie operat, in timp, testicolul ajunge la dimensiuni mari. Multa sanatate !

Dorina6899908

acum 15 ani

Mi-am amintit o informatie care, s-ar putea sa va intereseze. Ultima interventie chirurgicala, pt. varicocel, sotul meu a facuto la Spitalul Militar din Iasi. Daca aveti posibilitatea sa ajungeti acolo,nu ar strica o a patra parere. Interventia a fost facuta ff. bine,fara probleme postoperatorii si fara recidiva dupa atatia ani. Numai bine si ma scuzati ca am revenit....

Marcela Liliana

acum 15 ani

Iti multumesc inca o data pentru sprijin.
Iti marturisesc ca a fost vazut de 2 din cei mai buni medici de la spitalul Militar Iasi, amindoi spunand ca e varicocel. Insa, in urma cu citeva luni, ac***a ceva dureri si observind o marire a dimensiunii zonei s-a adresat unor medici americani, care - dupa investigatiile facute i-au spus ca e tumoare canceroasa.
Si de aici toata dilema diagnosticului - cu atat mai mult cu cit mi se pare o diferenta enorma intre cele doua incadrari. De aceea ma gindesc sa ies din Iasi pt diagnostic.

Dorina6899908

acum 15 ani

OK. referitor la marirea dimensiunii zonei,poate creste ff. mult,se poate observa chiar prin pantalon,nu este prea aspectos. La sotul meu ajunsese la o dimensiune,cam cat o cana mare de ceai......Daca-mi este permis,eu sunt sigura ca nu este cancer....ati facut ecografie la testicul, analiza de sange pt. a vedea markerii tumorali? Numai bine si inca odata..scuze !

klaus86

acum 14 ani

Citat:
Iti multumesc inca o data pentru sprijin.
Iti marturisesc ca a fost vazut de 2 din cei mai buni medici de la spitalul Militar Iasi, amindoi spunand ca e varicocel. Insa, in urma cu citeva luni, ac***a ceva dureri si observind o marire a dimensiunii zonei s-a adresat unor medici americani, care - dupa investigatiile facute i-au spus ca e tumoare canceroasa.
Si de aici toata dilema diagnosticului - cu atat mai mult cu cit mi se pare o diferenta enorma intre cele doua incadrari. De aceea ma gindesc sa ies din Iasi pt diagnostic.

Ar puea face ca investigatii: LDH, HCG total si AFP. dak acestea ies negative atunci nu exista tunmoare sau cancer teticular. Nu sunt nici foarte scumpe. Multa sanatate

felicia popescu

acum 13 ani

buna seara.baiatul meu de 12 ani tocmai a fost operat de torsiune testiculara si nu am mai putut salva testiculul.se poate pune o proteza de silicon? cine a mai trecut prin asa ceva ?sunt disperata...ce sanse sunt sa aiba o viata sexuala buna?

adrian adrian

acum 12 ani

pt Felicia Popescu - daca celalalt testicul este sanatos poate avea copii fara nicio problema. extirparea testiculului nu ii va afecta viata sexuala.Eu am 32 de ani , aceeasi problema ;in urma cancerului testicular mi-a fost extirpat un testicul.Singura mea nemultumire este strict legata de aspect (si nu este foarte deranjant) ; in rest nu ar avea de ce sa va ingrijoreze.

marius

acum 11 ani

adrian si eu mam operat de cancer testicular poti sa ma ajuti cu ceva informatii postoperatorii

Constantinescu

acum 2 ani

Acum.cum esti?