Testicul necoborat in scrot - Criptorhidia

Boli genitale masculine Sindromul noonan

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am o intrebare.baietelul meu are aproape 9 luni si,mi-a spus asistenta,nu are testiculele coborate.cat de grav este?ce presupune aceasta problema?sunt un pic speriata.va multumesc

Raspunsuri (10)

Daniel15277165

acum 16 ani

Ar trebui sa`i faceti un control mai amanuntit. Nu vreau sa va sperii dar ar putea sa apara disfunctii ale aparatului reproducator si probleme de crestere si dezvoltare.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

baietrlul meu de 1an si 8 luniare testiculele coborate in scrot dar sunt fluctuante urca si coboara nu sunt stabilizate ma intereseaza pana la ce varsta ar trebui sa fie coborate total si la ce medic sa ma adresez.va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 43 de ani si am testiculele necoborate in scrot.testicolul drept e coborat pana la baza penisului ,iar cel stang nu-l simt ,nici in scrot ,nici in abdomen.functile sexuale sunt normale,am un copil de 16 ani.pot traii pana la adanci batraneti in situatia asta?sau obligatoriu fac cancer testicular?ma expun la riscuri mari ,daca nu intervin cu ceva? am facut tratament cu PREGNYL cand aveam 13-14 ani ,dar fara rezultate notabile.mentionez ca nu m-a deranjat cu nimic in toti anii astia,doar din punct de vedere estetic.va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

l-am operat cu un testicol pe Robert,are 2,9 ani,mi s-a dat tratament cu Pregnyl,pe care nu il gasesc in Rominia,doar in Ungaria(in fine)problema este ca,trebuie operat cu celalalt testicol.Intrebarea este daca este necesar sa il coboare si pe al doilea testicol

comentarii utilizatori

acum 15 ani

M-am nascut cu un testicul.La varsta de 5 ani am facut o operatie unde mi-a fost scos testiculul necoborat si nedezvoltat.Medicul care m-a operat a spus ca celalalt testicul este perfect normal si nu voi avea probleme(asa a si fost).In prezent am 20 de ani, ultimul control a fost pe la varsta de 8-9 ani mi s-a spus ca e totul bine...nu am avut nici o problema cu dezvoltarea...nici de erectie, ejaculare...ma simt foarte bine, dar sunt ingrijorat din cauza cancerului testicular...am inteles ca cei cu un singur testicul sunt mai predispusi.Ar trebuii sa imi fac controale mai dese? Precizez ma simt perfect normal nu am dureri, nici o problema.Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Va rog sa-mi raspundeti,am un baietel de 15 ani,care nu are coborat un testicul,am fost sfatuita de medic sa nu-l operezdeoarece va cobora singur,lucru care nu s-a intamplat.
Am fost la spit.de copii G.Alecsandrescu si a facut radiografie dar nedicul a spus ca nu se vede si sa mergem sa-i faca o investigatie cu o camera de luat vederi pe care sa o introduca prin ombilic.
Nu prea inteleg cum este aceasta procedura si va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns mai clar.Am inteles ca se face cu anestezie generala,daca il gaseste a doua zi dimineata il si opereaza,nu este prea mult? Adica sa-i faca de 2 ori anestezie generala?
A mai spus ca s-ar putea sa-l nu il aiba deloc,atunci ce il doare si de ce se umfla jos,langa saculetul testicular?
Va rog dati-mi un raspuns
Multumesc
Tone Carmen

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Buna!Am 23 de ani si la varsta de 14 ani am avut oreon!Dintr`o data testiculele s`au umflat dupa care unu dintre ele sa micosrat!Nu stiu daca este normal sa ai un testicul mai mare decat celalalt.Este o diferenta foarte mare intre cele doua!Ca de exemplu cel mic sa fie jumatatea celuilalt!Ma puteti lamuri si pe mine!?Multumesc

lavinia

acum 14 ani

Inca la 9 luni se mai pot face cateva chestii ca sa nu se ajunga la operatie; baietelului meu i s-a descoperit la peste 2 ani problema necoborarii unui testicol in scrot iar la varsta de 3 ani si cateva luni i s-a facut interventie chirurgicala. s-a facut o mica incizie pe scrot si s-a pus la locul lui testicolul; operatie de 1 ora cu externare imediata...Ma gandesc ca in cazul tau doctorul pediatru urolog a luat deja masuri daca nu fugi repede la un pediatru urolog si ma gandesc ca se v-a rezolva fara operatie. Multa bafta!!!

ionut

acum 12 ani

ma numesc iulian si am 25 de ani. de 2 zile am observat ca la baza penisului, in scrot, langa un testicul am un fel de nodul mic mai tare care ma doare putin daca il ating. aveti idee ce ar putea fi? nu am avut nici un fel de problema pana scum.

POPA ELENA NICOLETA

acum 11 ani

AM UN BAIAT DE 4 ANI CU UN SINGUR TESTICUL. ANUL TRECUT LA VARSTA DE 3 ANI L-AM OPERAT LA SP.JUDEREAN BUZAU AM FOST LA CONTROL CU EL ASA CUM A SPUS D-NA DOCTOR SI MI-A SPUS CA TOTUL ESTE BINE.CAND OPERATIA SA VINDECAT CA MAMA I-AM FACUT BAIITA SPALAMD COPILUL AM OBSERVAT CA ACESTA ERA LA FEL CA INAINTE TOIT CU UN SINGUR TESTICUL.AM FOST DIN NOU LA ACEIASI DOCTORA CARE MI-A OPERAT COPILUL DE 3 ORI MI-A PRESCRIS CITEVA INJECTII CU PREGNYL DE 5OOO.NU ACEST MEDICAMENT NU ESTE DE GASIT IN FARMACIILE DIN BUZAU SI RM SARAT NICI LA LIBER SI NICI CU COMANDA.OAMENI BUNI DE BUNA CREDINTA IN FAMILIA MEA NU AM AVUT NICI UN CAZ ASEMANATOR SUNT DISPERATA CA ACEST COPIL SA NASCUT ASA. CE SA FAC? POPATE CINEVA DIN TARA ASTA SA MA AJUTE PENTRU A REZOLVA CAZUL ACESTUI COPIL?EU AM FACUT TOTUL PENTRU EL CE MA IN DRUMATI SA FAC NU STRIU UNDE SA MA DUC CU EL CA SA FIE UN COPIL NORMAL .DOMNILOR DOCTORI DIN TARA TEL MEU ESTE O76O6O6151 .PENTRU TOATE ACESTEA EU SI MICUTUL MEU COPIL VA MULTUMIM FRUMOS.CU STIMA SI RESPECT .O ZI BUNA