testicol necoborat

Boli genitale masculine

Postata de maryd cu 12 ani in urma.

buna ziua..fiul meu are 10 ani si unul dintre testicole nu e coborat inca,,doctorul nostru de familie a zis ca pot astepta inca un pic dar dupa cate am citit se pare ca am asteptat prea mult,,ce ar fi mai cine de facut acuma;sa faca un tratament hormonal sau sa ne gandim direct la operatie??multumesc mult

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Testiculele se formeaza in viata intra-uterina in regiunea lombara si incep sa coboare dupa luna a IV-a de viata embrionara, astfel incat la nastere in mod normal testiculele se gasesc in scrot.
este necesar tratamentul chirurgical pentru a preveni alte complicatii uterioare :malignizare, torsiune, orhita , deoarece testiculul este supus in interiorul corpului la temperaturi mai ridicate decat temperatura din scrot, ceea ce determina aparitia unor leziuni degenerative cu afectarea ulterioara a functiei de spermatogeneza ( ce poate determina infertilitate).

Marian

acum 10 ani

Doamna Dr Cristina Irina puteti sa imi trimiteti un mail la [email protected] sa va intreb ceva?