Streptococ agalactiae?

Boli genitale masculine

Postata de Alex cu un an in urma.

Dupa un contact sexual neprotejat, am fost depistat cu streptotcoc agalactiae sensibil la penicilina, eritromicina si clindamicina.
Pana sa imi vina analizele am luat doxicilina+levofloxacina 10 zile.
Dupa analize am schimbat oe Duracef pentru 6 zile. Nici o imbunatire.(usoara mancarime uretrala cu secretie (transparenta si foarte putina) si Apoi Clindamicina 10 zile. Nici o schimbare. Toate luate la indrumarea medicului.
Acum am inceput augumentin 10 zile.
E ok sa stau pe augumentin sau ar trebui penicilina?
Ce ma sfatuiti? Dupa medicamentele luate pana acum, streptococul se poate sa fi devenit rezistent la peniciline?
Multumesc

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-streptococ-de-grup-b_9507

Utilizator11705155030

acum 3 luni

Ai scapat de el?