Sperma galbena ?

Boli genitale masculine

Postata de Seby151077 cu 14 ani in urma.

Salut,

Am aproape 14 ani, sunt baiat, 51kg, 1.70m inaltime si de ceva timp sperma mea are o culoare galbena. Cate o data mai intensa, cate o data tinde spre alb.
Precizez ca nu am intretinut relatii sexuale sau am avut vreo boala grava/infectie grava, iar la mine aparitia spermei a fost putin intarziata fata de ce auzisem (doar putin).
Oare de ce?
Cum s-ar putea remedia?

Raspunsuri (51)

raluca

acum 14 ani

Buna Seby,
Eu zic sa stai linistit culoarea spermei este alb-galbui. Nu ai nimic, nu ar trebui sa-ti faci probleme. Pe curand

Citat:
Salut,

Am aproape 14 ani, sunt baiat, 51kg, 1.70m inaltime si de ceva timp sperma mea are o culoare galbena. Cate o data mai intensa, cate o data tinde spre alb.
Precizez ca nu am intretinut relatii sexuale sau am avut vreo boala grava/infectie grava, iar la mine aparitia spermei a fost putin intarziata fata de ce auzisem (doar putin).
Oare de ce?
Cum s-ar putea remedia?

Seby151077

acum 14 ani

Dar am mai vazut (pe internet) sperme de culoare alb-curat (ca iaurtul).
Problema este ca a mea (mai rar) se intampla sa mai fie si lichida iar spermatozoizii sa fie galbeni.
Primele dati a fost decat un lichid transparent si lipicios, oare asta o insemna ca inca nu s-a dezvoltat de tot (daca eu nu am nici macar 14 ani)?
Cred ca si rezidurile de urina contribuie la aceasta culoare.
Singura mea multumire este ca ea arata galbena cel mai mult in comparatie cu ceva alb (cada); in comparatie cu organul genital masculin arata mai alba.

Utilizator_nou20034

acum 14 ani

Buna!

Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Cateodata este alba, cateodata este galbena, in functie de alimentatie, sanatate, etc.
Aparitia spermei cu intarziere la tine se datoreaza faptului ca esti foarte mic pentru a o produce. Se spune ca nu e bine sa te masturbezi la o varsta asa mica fiindca afecteaza creierul si dezvoltarea.

Acel lichid lipicios si transparent este un lichid ce se secreta inainte de... pentru a pregatii totul dinainte. Nu e sperma dar contine spermatozoizi.

Eu te sfatuiesc sincer sa renunti la masturbare pana nu va fi prea tarziu si-ti va parea rau.

Ai grija!

Seby151077

acum 14 ani

OK, deci masturbarea cat mai rar posibila si timpul vor rezolva aceasta problema.
Va multumesc si va pup pe toti :D. Chiar ma speriasem.

borky

acum 14 ani

sebi cat de des te-ai masturbat ?? asta as vrea sa stiu si iti voi raspunde de ce ti-e sperma galbena si pe la ce varsta ti-a venit sperma

Seby151077

acum 14 ani

Pai :)), depinde, aveam un apetit mare, ajungeam cate o data chiar si o data pe zi, daca nu de doua ori, dar asta nu dura mai mult de 2-3 zile. (nu stiam ce putea sa se intample)
De obicei o data de doua ori pe saptamana sau daca nu mai des, asta depinde si de cate ori eram singur acasa.

Acum ca mi-ati spus ce trebuie sa fac respect asta ca sa nu-mi afecteze viitorul.
Faptul ca nu ma mai masturbez nu ma deranjeaza cu nimic, era defapt un moft.
Nu ar avea nici de cum legatura ca si cum m-as lasa de fumat (eu nu am fumat niciodata).

As dori sa stiu ce impact are alimentatia si stilul de viata.
Eu obisnuiesc sa fiu ceva mai sportiv (nu prea folosesc liftul si stau la 7), fac sport, cu mingea si tenis, obisnuiesc sa stau mai incordat. Am o alimentatie diversificata; adica peste, dulciuri, multe glucide, si ceva fruce, apa plata, si un pic stresat.

Marius

acum 14 ani

Seby, nu stiu daca mai primesti acest mesaj dar masturbarea nu iti afecteaza CU NIMIC sanatatea daca nu o faci mult prea des (mai mult de 2-3 ori pe zi sa zicem) si daca nu va inlocui, in viitor, dorinta de a face dragoste cu o fata.
Ba dimpotriva, masturbarea este benefica: in primul rand corpul masculin este facut sa fabrice in permanenta spermatozoizi si sperma, si deci sa elimine surplusul. Daca nu te masturbezi, acesta se va elimina singur sub forma polutiilor nocturne (atunci cand ejaculezi in somn si te trezesti "ud"). De asemenea, masturbarea iti permite sa iti cunosti corpul, sexualitatea, sa stii cum sa faci sa te abtii din ejaculare pentru ca placerea ta (si a viitoarei tale partenere) sa dureze, sa stimulezi erectia etc.
Culoarea galbuie nu este anormala. Daca nu ai alte probleme (usturime la ejaculare si/sau urinare, dureri, mancarimi), nu iti face probleme.

anonim

acum 13 ani

Si eu chiar azi dupa masturbare am vazut sperma galbena si mam speriat cred ca nu are rost sa iti faci griji
Iar la faza cu masturbatul mai rar e o problema cel putin la mine ! :))
Daca ma masturbez mai rar de 1 saptamana imi apar foarte multe cosuri pe fatza :(

stefan doru

acum 13 ani

nu inteleg dece am sperma galbena oare am ceva spunetimi va rog

zOr

acum 13 ani

da anonim ,iti apar cosuri daca nu te masturbezi pt ca hormonii dupa ce secreta toata sperma "nu mai au ce face" dupaia,si deregleaza relativ organismul.

wolf

acum 12 ani

dak ai intre 14-20 de ani sa nu crezi k dak te masturbezi(ii dai in cap :)) ) nu.ti mai apar cosuri...asta tine de igena si cateodata de alomentatie....si mai bine va duceti si voi la fete...lasati datu in cap....

xXx

acum 12 ani

o sugi des p***agiule

Mike

acum 12 ani

esti cam ratat tu asa in general, nu?

oricum, on topic, culoarea alb-galbuie este ceva natural, nu va atacati

Sa sugi..

acum 10 ani

Vezi cum vb p***agistule ! Tuti gatu matii !

anonim

acum 12 ani

mia prescris medicul cat mai mult sex daca vreau sa mai traiesc.am probleme cu ficatul il am cam uscat cica isi revine la normal daca fac cat mai mult sex,toate fetele sa apeleze la mine daca vor sex 0784,012,198

ca si voi !

acum 12 ani

baieti , salut ! am 34 de ani , si la fel ca voi , pe la 13-14 ani am inceput sa ma masturbez .de ...filme porno , fetele pe vremea aia mai cuminti .de fel , si acum sunt mai agitat din punctul asta de vedere ,o fac o data la 2-3 zile ,dar de data asta cu fete ! sora lu"stanga a iesit la pensie :) . nu este anormal sa te masturbezi , cineva spunea mai sus ca va ajuta atunci cand esti cu o fata , mai ales cand o faci prima data cu ea . dar MARE ATENTIE , FOLOSITI PREZERVATIVUL,chiar daca o cunosti destul de bine , nu stii trecutul..poate este in perioada de incubatie (hepatita,sifilis,sida ,blenoragie,etc) si atunci e nasol rau , mai rau decat masturbatul . Asa ca mare grija,masturbari placute (sa vedeti ce misto este sa te faca o fata si tu pe ea !!!) cat mai multe p***auri si renuntati la prezervativ numai cand are buletinul de analize in mana ! valabil si pentru fete si pentru baieti .

AI DE CAPUL MEU =))

acum un an

Frate 🤣🤣🤣🤣bine spus ar trebuii să îți facă cineva statuie, că bine spui ,BRAVO FRATE

florin

acum 12 ani

am si eu o problema ,sperma mea este cand galbena cand alb-galbuie care sa fie cauza?
am facut si o spermograma acum 2 ani si volorile de spermatozoizi ereau undeva la 50% ce sa fac in cazul asta,va rog sa imi dati sfaturi.va multumesc

Anonim

acum 12 ani

nu ai avut.o deloc intarziata daca nu ai nici macar 14. Stai linistit e ok

andra

acum 12 ani

Doamne,ce porcarie sa te ,,masturbezi,, doamne fereste-ma de asa ceva!

Pag 1 din 3