scrot

Boli genitale masculine

Postata de Dorina17136089 cu 15 ani in urma.

buna ziua!acum cateva zile am observat in timp ce ma epilam ca la baza penisului,mai precis in scrot mi a aparut o vena ca un fel de nodul mai tare.iese dinspre burta si coboara in mijlocul scrotului.la ambele capete sunt nervuri subtiri ca si cum ar fi pielita.are cam 2-3 cm.nu ma doare si nu ma jeneaza deloc.ati putea sa mi spuneti despre ce poate fi vorba?va multumesc!

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna Mario77,
Nu asi vrea sa te sperii, dar poate fi vorba de un lipom. Este o tumoare benigna situata sub piele. Un lipom este constituit din celule care produc grasime si care se acumuleaza anormal pentru a forma fie ciorchini mici, fie un bulgar de consistenta elastica.
Marimea lipomilor variaza de la cativa milimetri pana la zece centimetri.
Lipomii nu prezinta niciun pericol si nu au caracter de urgenta. Extirparea lor se face doar in caz de jena fizica sau din motive estetice. In cazuri mai rare, durerea poate motiva interventia, atunci cand lipomul se afla pe traseul unui nerv pe care il comprima. Exista deci doua tehnici pentru a-l scoate: extirpare chirurgicala sau lipoaspiratie.
Numai bine si sanatate

gica12

acum 15 ani

va multumesc pt raspuns.dar nu stiu dk e vb de asa ceva pt ca este ca un fel de vena.nu stiu daca acea vena poate contine grasime?oricum va multumesc pt raspuns.sanatate