sangerari in zona rectala

Boli genitale masculine

Postata de vadamcik cu 11 ani in urma.

buna ziu,am si eu oproblema cu care ma chinui de vreo 5-6 ani,am 23 de ani si ma deranjeaza faptul ca o data sau mai putin pe luna am sangerari in zona rectala,am citit pe net si cam ami este frica sa nu fie cancer(doamne fereste),nu am dureri mai deloc,putin putin pe jos ma doare dupa ce(am cam observat eu) beau bere sau ceva bauturi alcoolice,dar nu sunt suta la suta convins,sangele este de culoare obisnuita.rog sa mi se dea niste sfaturi ,mersi foarte mult!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Orice sangerare anala trebuie investigata; una din cauzele frecvente ale acestor sangerari ar fi hemoroizii anali- cel mai probabil ( care nu intotdeauna trebuie sa fie insotita de durere si care pot fi declansati de consumul de alcool); alte cauze posibile: fisura anala, cancerul anal, etc.
Va recomand sa efectuati un consult chirurgical care presupune efectuarea tuseului rectal si eventual a rectosigmoidoscopiei , in vederea stabilirii cauzei sangerarilor anale.