rog interpretare analize

Boli genitale masculine

Postata de Fish cu 13 ani in urma.

Va rog mult daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna urmatoarele:

- frecventi diplococi gram pozitivi, in gramezi mici si lanturi scurte
- frecventi cocobacili gram pozitivi
- rari bacili gram negativi
- rare granulocite neutrofile
- tricomonas - lipsa
- celule micotice - lipsa

Precizez ca am o secretie discreta si uneori imi apare roseata in jurul uretrei.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Orice secretie de la acst nivel,are astfel de elemente. Roseata la nuveluluretrei,pledeaza pentru o cistita . Se recomanda igiena intima locala. Nu trbuie medicatie caci tricomonas si micoza nu sunt prezente .

amarat

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Este posibil ca la examenul microscopic al secretiei uretrale sa se face unele erori de coloratie?
Istoria mea este ca la un control la o clinica mica locala care aveau si laborator mi-au spus ca am gonococi gram negativi pe celulele epiteliale adica gonoree si am tinut un tratament cu cefort 1 g intramuscular, doxiciclina 200 mg/zi timp de 7 zile si metronidazol 1g timp de 10 zile. La al doilea control iar mi-au zis ca la secretie au iesit gonococi gram negativi si mi-a dat ciprinol 1 mp pe zi timp de zece zile....dupa care iar mi- a zis ca iar mi-a iesit la secretie gonococul dar am intrat la banuieli si am mers la doua laboratoare nationale care mi-au dat ca rezultat analizele pentru care am intrebat prima oara.