rani cap penis

Boli genitale masculine

Postata de nickserr cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
De ceva vreme am observat pe capul penisului, chiar in partea cea mai de jos, niste eroziuni cam de 5 mm fiecare, intr-o parte si alta. Arata ca si cum s-a erodat pielea si a ramas tesutul de dedesubt. Secreta un lichid incolor, dar in cantitate foarte redusa. Nu e singe, pare ca ar fi plasma...Nu doare. Pielea preputului care este in contact cu aceste eroziuni este un pic umflata si prezinta mincarimi. Despre ce este vorba?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

roseata, inflamatie, durere, scurgeri, piele sensibila sau pruriginoasa (cu mancarimi), si retractia dificila a preputului sunt semnele unei inflamatii numite balanita, de cauza micotica.
leziunile vor fi obiectivate de medicul de familie sau de medicul urolog, ce va prescrie un tratament antimicotic sau antimicrobian adecvat (functie de agentul patogen izolat din secretia descrisa-prin recolatarea unei probe); poate fi necesar si efectuarea unui examen al sumarului de urina.
se pot prescrie unguente sau creme care reduc iritatia cutanata. indiferent de cauza, este foarte important sa se aplice o igiena riguroasa zilnica in aceasta regiune pentru a diminua simptomele.

Danutz

acum 2 ani

Da și as avea și eu nevoie de un doctor

Danutz

acum 2 ani

Ce tratement miar trebui

petronela 02

acum 12 ani

sotul meu are 57 de ani si un diabet de tip 2 diagnosticat in urma cu 6 ani;are vre-o legatura cu diabetul leziunile cam frecvente si persistente care apar pe capul si imprejurul glandului penisului,leziuni dureroase,cu usturime uneori, sau este vorba despre o bts?