Nodul testicular

Boli genitale masculine

Postata de MembruMobileApp1495837927 cu 6 ani in urma.

Am 15 ani și în urma cu jumătate de an am depistat un nodul testicular de mărimea unui bob de mazăre care nu și a modificat marimea deasupra testiculului drept, însă nu prezint alte simptome de tipul inflamație, iritație sau dificultăți în urinare sau ejaculare, doar prezenta unui nodul acolo. La atingere simt un mic discomfort, iar dacă ma lovesc durerea persista mai mult în zona nodulului (cred ca e nodul, chiar nu stiu). Nu pot aprecia foarte bine duritatea sa, însă pot sa spun ca nu este foarte moale (nu îi pot modifica forma ovala dacă îl strâng efectiv intre degete). Nu am antecedente de cancer testicular în familie, însă unul dintre părinții mei a avut un alt tip de cancer. Inainte de a le spune de prezenta acestui nodul și de a consulta un medic urolog, ce diagnostice posibile sunt?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/inflamatiile-si-nodulii-din-zona-testiculelor_10022